logo

Ні лівих, ні лібералів: довибори в Чехії знову приносять перемогу правим

4 жовтня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

На минулих вихідних вібулися довибори в чеський Сенат, які продемонстрували тенденцію посилення правоцентристів та ігнорування виборцями лівих сил. За підсумками голосування, лідерство здобула права Громадянська демократична партія (ODS), яка входить до Альянсу європейських консерваторів. Їх кандидати здобули перемогу на 8 з 27 округах. Слідом за ODS, добрі результати показав Християнсько-демократичний союз (KDU-ČSL), який також, вочевидь, формуватиме коаліцію.

Вже не перший рік праву коаліцію очолює Петр Фіала (ODS). Політик визначає свій консерватизм близьким по політики Рональда Рейгана і Маргарет Тетчер. Він відомий критикою ісламізму, ініціатив виведення військ з Афганістану та висловлюваннями на захист кордонів. При цьому правий політик відкрив державу для біженців з України і усіляко підтримував нас у боротьбі проти російського агресора.

Також Фіала не боїться відкрито засуджувати Amnesty International і Greenpeace за політизованість та радикалізацію. Політик має дуже чіткі погляди на сім’ю, виступає проти одностатевих шлюбів і гендерної ідеології.

Праві Чехії помітно відрізняються від правих сил в Італії, Польщі чи Швеції. Це більш помірне крило європейської правиці, проте в низці ключових питань мають спільні позиції. Лідерство ODS над KDU-ČSL посилює тенденцію і загалом позитивно впливає на чіткість і послідовність поглядів політичної еліти.

Довибори в Сенат ніколи не відзначалися великою зацікавленістю всіх громадян в голосуванні, проте цьогоріч здивувала не низька явка, а результати опозиції. Суттєво послабили свою представленість центристи від Акції незадоволених громадян (ANO-11), а соціал-демократи взагалі не здобули жодного мандату, що стало несподіванкою навіть для них самих. Без підтримки залишилася і ліволіберальна прогресивістська Піратська партія.

Чеські виборці показали своїм голосуванням, що абсолютно не зацікавлені в ідеях соціал-демократії. Невеликі групи послідовних лівих і лаворадикалів виявилися недостатніми для політичного представництва. Таким чином для лівих довибори стали справжньою катастрофою.

Чехія залишається одним з найближчих і найпослідовніших союзників України у Європі. Поряд з Польщею і державами Балтії, чеський уряд неодноразово постачав Україні зброю, боєприпаси і гуманітарну допомогу.