Американський президент Джо Байден заявив, що США не будуть визнавати росію спонсором тероризму. Про це він заявив 5 вересня, відповідаючи на запитання журналістів «чи слід вважати Росію державою-спонсором тероризму?»
У США вже не перший місяць тривають дискусії щодо можливого поповнення списку спонсорів тероризму росією. Більша частина американського політикуму висловлювалася в підтримку даної ініціативи. Верхня палата Конгресу (Сенат) в липні одноголосно підтримала відповідну резолюцію із зверненням до державного секретаря Ентоні Блінкіна. Проте справа виявилася складнішою, бо цю ідею відкинув сам президент.
Визнання Вашингтоном певної держави терористичною накладає особливі обмеження як для цієї держави, так і для її союзників і торговельних партнерів. Можливо, це і є основною мотивацією американської влади, проте в цьому виявляється їх непослідовність і нівелюється сама ідея такого статусу.
Наразі США визнали державами-спонсорами тероризму Іран, Кубу, Сирію та Північну Корею. На ці держави накладаються найжорсткіші санкції, спрямовані на руйнацію економіки, а, найперше, оборонної галузі. Це не лише заборона експорту зброї і товарів подвійного призначення, але також заборона економічної допомоги та жорсткий контроль за веденням бізнесу з компаніями держави-терориста.
Що ж саме зробили лідери 4 держав, щоб потрапити в список держав-спонсорів тероризму? Кубу — за підтримку комуністичних революційних рухів у Латинській Америці; Сирію — за сприяння різноманітним терористичним групам (включно з Хезболлою), що впливало на стабільність у регіоні; Іран — за надання зброї, навчання і фінансування ХАМАСу, підтримку Хезболли та інших терористичних груп; Північну Корею — за бомбардування південнокорейського літака і багаторічні провокації із запуском ракет і можливу розробку ядерної зброї.
З перших днів повномасштабного вторгнення росія обстрілює цивільних, чинить терор на окупованих територіях, російські солдати викрадають, страчують, ґвалтують людей і погрожують всьому світу ядерною катастрофою. В Бучі, Ірпені, Маріуполі й інших містах присутність окупантів є передумовою масового винищення (геноциду) цивільного населення. Що ще має зробити росія, щоб світ назвав тероризм тероризмом?
Російське вторгнення в Україну без перебільшення є найбільшою загрозою для світової безпеки. Попри значну військову, економічну та політичну підтримку України, Байден відмовляється ухвалити очевидно необхідне рішення, що матиме глобальні наслідки для авторитету Сполучених Штатів.
У своїй зовнішній політиці США, як мінімум, останні 100 років посилалися на цінності та важливі принципи. Різка відмова визнати росію терористичною країною не лише нівелює претензії Вашингтона на статус «світового поліцейського», але й ставить під сумнів вже наявні висновки щодо інших держав-спонсорів тероризму, адже об’єктивність такого статусу стає досить сумнівною і ситуативною.