ООН звинувачує Китай в злочинах проти людяності. Чи підуть в організації далі слів?

2 вересня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

У четвер, 1 вересня, ООН опублікувала підсумковий звіт із звинувачення Китаю щодо порушення прав людини. Згідно з висновками організації, комуністична влада несе відповідальність за злочини проти людяності.

У звіті Управління ООН з прав людини зазначено, що в західнокитайському регіоні Сіньцзяні були скоєні «серйозні порушення прав людини» в контексті застосування урядом «стратегії боротьби з тероризмом і екстремізмом». «Ступінь свавільного та дискримінаційного затримання членів уйгурської та інших меншин може становити міжнародні злочини, зокрема злочини проти людяності», — йдеться на сайті представництва ООН.

Також зазначається, що відсутність урядових даних «позбавляє можливості зробити висновки щодо повного обсягу поточного застосування цієї політики та пов’язаних з нею порушень репродуктивних прав» (існує чимало свідчень практики змушення до абортів, що застосовується до релігійних меншин Китаю).

Уйгури Китаю — переважно мусульмани, але серед них є і християни. Репресивна політика щодо цих меншин полягає в насильницькому поміщенні тисяч людей до концентраційних таборів, які політкоректно називають «таборами перевиховання», з метою ліквідації релігійних цінностей цих спільнот і насильницього насадження комунізму.

Реакція на прямі звинувачення від ООН не змусила себе довго чекати. Речник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь назвав звіт «повністю незаконним і недійсним», а управління моніторингу прав людини «головорізом і пособником США і Заходу». Своєю чергою державний секретар США Ентоні Блінкен привітав публікацію звіту та заявив про свою «стурбованість щодо тривалого геноциду та злочинів проти людства». Подібний коментар надала і Європейська комісія, в якій заявили, що ЄС рішуче засуджує порушення прав людини в Китаї.

Хоча позиції умовного «заходу» виглядають однозначними і рішучими, проте слова «занепокоєння» є скоріше формальністю і нагадуванням Пекіну, що він чинить неправильно. Ймовірно, реальних наслідків це звіт не матиме, адже верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет опублікувала висновки прямо перед звільненням з посади і це виглядає скоріше як певна формальність, ніж реальний курс на захист уйгурів.

На тлі актуалізації питання переслідування уйгурів китайська комуністична влада не цурається продовжувати релігійні гоніння і проти християн. Так, нещодавно після численних поліцейських рейдів були закриті незареєстровані церкви. Китайська влада арештовує пасторів і закриває конгрегації церков. Вже не перший рік ведуться репресії проти домашніх і незареєстрованих церков, їх вірні переслідуються, а приміщення конфіскуються. Все це робиться з метою уніфікації релігійного життя в Китаї з подальшим поглинанням Церкви партією.

Формально конфлікт полягає в реєстрації/не реєстрації релігійних організацій, проте для незалежних від Компартії церков це неможливо. Чинна влада вимагає фактично підпорядкувати церковне вчення під офіційну комуністичну пропаганду, що неможливо для кожного, чия віра спирається на Біблію.