Українська церква християн віри євангельської переходить на григоріанський календар

12 липня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Українська церква християн віри євангельської переходить на григоріанський календар. 6 липня Комітет УЦХВЄ рекомендував всім помісним церквам об’єднання використовувати єдиний календар та залишити в минулому розділення на «новий» і «старий» стиль. Це найбільший союз п’ятидесятників, який слідом за баптистами (ЄХБ) остаточно обрав єдину дату святкування із всім світом.

Протягом останніх років набула поширення практика подвійного святкування (Різдво і 25 грудня, і 7 січня), але все ж вона слугувала перехідним етапом. Нарешті найбільші протестантські церкви переходять на григоріанський календар і це сигнал позитивних тенденцій.

Сьогодні Україна відмовляється від минулого, яке пов’язує її з російською, євразійською та альтернативною до Заходу культурою. Календарне розділення в християнському світі було одним із елементів цивілізаційної тотожності з росією та її геополітичним протиставленням Європі. Поступово дедалі більше українстких християн обирають єдність із Заходом, а нинішня війна лише актуалізувала це прагнення.

Зараз ми спостерігаємо як одна за одною протестантські церкви обирають григоріанський календар. Вочевидь, цей процес продовжиться і ми почуємо ще про аналогічні рішення. Також слід пам’ятати, що прагнення єдності із більшістю християн світу дає гарні шанси на руйнування міфу про Україну як «вотчину московського патріархату».

Разом з цим, християнам важливо не лише мати календарну єдність, але й зберігати справжній християнський сенс свят. Відзначаючи певні дати з усім світом, ми долучаємося до єдиної традиції і маємо можливості внести здоровий біблійний контекст, дати альтернативу тривожним тенденціям витіснення релігійної складової цих свят.

Для довідки: григоріанський календар поступово впроваджувався в Європі з XVI століття. Україна перейшла на нове літочислення на початку ХХ століття, проте більшість церков зберегли юліанський календар. Для протестантів перехід на григоріанський календар є простішим, адже їх теологія не надає великого значення сакралізації дат. В українських православних і греко-католиків календарна дискусія ще триває.