Мільйон українців пройшли російські фільтраційні табори, ще доля сотень тисяч невідома

12 липня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

11 липня віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що понад 16 тисяч українців повернулися з окупованих територій через росію та країни Євросоюзу. Значна частина тих, кому вдалося покинути росію, залишилися в ЄС як біженці.

Сьогодні складно визначити точну кількість громадян України, які пройшли через російські фільтраційні табори, але за даними Громадянської мережі ОПОРА, це приблизно 1 мільйон українців. Як повідомила міністр Верещук в ефірі єдиних новин, близько третини громадян не проходять фільтрацію. Це переважно чоловіки, яких відправляють в ізолятори та в’язниці і з’ясувати їх становище практично неможливо.

Система таборів фільтрації має широку мережу. Як повідомила представник Місії США при ОБСЄ Кортні Остріан, росія створила, як мінімум, 18 таборів на тимчасово окупованих територіях. Однак міністр Верещук повідомляє, що такі табори є майже в кожному місті, яке підконтрольне російським силам.

Табори фільтрації створені з метою збору особистих даних громадян, перевірки і виявлення потенційно лояльних до Києва українців, які позбавляються права вільно виїхати за межі окупованих територій. Окрім боротьби з проукраїнськими громадянами, загарбники використовують фільтрацію як додатковий заробіток, створюють своєрідну систему поборів, позбавляючи тим самим можливості виїхати малозабезпечених людей.

Проблема стоїть особливо гостро в контексті потреби негайно покинути окуповану Херсонщину, до чого закликала українська влада (задля безпеки цивільних в процесі деокупації). Цей фактор росіяни використовують для шантажу та облаштовують нові блокпости на Півдні України.

Сьогодні росія знову і знову порушує всі можливі права людини, обмежуючи шляхи виїзду та викрадаючи людей. В Українській гельсінській спілці такі дії трактують ще серйозніше: «Насправді, це фактично і є нацистська держава, яка веде експансивну політику і намагається знищити тих, хто чинить супротив цій політиці».

Нині можливості державної допомоги для депортованих в росію українців мінімальні. Тисячі й тисячі людей, не маючи вибору, були вивезені нерідко у віддалені регіони за Урал. Умови проживання і свободу пересування перевірити неможливо, проте ще з кінця лютого вимушені біженці скаржилися на неналежні побутові умови в росії. Закликаємо молитися за людей на окупованих територіях, їх безпеку та якнайшвидше звільнення всієї України від загарбника.