Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію

20 червня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Верховна Рада України проголосувала за ратифікацію скандальної Стамбульської конвенції. Українці будуть ще довго пам’ятати цей ганебний вчинок, як в розпал війни депутати взялися за «гендерні питання». Ймовірно, що це була одна з умов надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі, що вкотре актуалізує питання нашого суверенітету і самостійності у веденні внутрішньої політики.

Вся історія з голосування виглядає як формальність і суто політичне рішення, без врахування волі народу. Відповідний законопроект був поданий президентом у Верховну Раду 18 червня і вже сьогодні, 20 червня, його підтримали 259 депутатів.

Дане голосування було віроломним. Народні обранці проігнорували численні заяви громадських організацій, Всеукраїнської ради церков, а також тисяч громадян, які підписували петиції і надсилали листи до влади з вимогою не ратифікувати документ.

Стамбульська конвенція не вносить абсолютно ніяких нових механізмів захисту жертв домашнього насилля, адже всі можливі сторони цієї проблеми вже охоплені національним законом від 2018 року. Що ж нового? Новими є введення в українське законодавство (а міжнародна конвенція визнається як більш пріоритетний документ) шкідливі й маніпулятивні категорії «гендеру», «гендерної рівності» та «гендерно зумовленого насилля».

Також документ націлений не лише на боротьбу з насилля, але на зміну свідомості українців, що зазначено у вимозі широкого використання гендерних підходів в освіті та законотворчому процесі. Відмінність конвенції і закону полягає і в підзвітності, а це означає, що Україна добровільно визнає владу спеціальних контролюючих органів, наділених владою

Разом з цим, варто заначити, що в тексті законопроекту про ратифікацію містяться твердження, які можуть зробити її формальною: «Україна не розглядає жодне з положень Конвенції як таке, що зобов’язує її до зміни Конституції України та Сімейного кодексу України, інших законів України щодо інститутів шлюбу, сім’ї та усиновлення, а також таке, що втручається в право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних переконань… Україна заявляє, що застосовуватиме Конвенцію відповідно до цінностей, принципів і норм, визначених Конституцією України».

Наявність уточнення виглядає як виправдання та своєрідний маневр, щоб згладити гострі кути. Але це не знімає небезпечної тенденції диктування європейськими чиновниками, які закони нам ухвалювати і які кроки у внутрішній політиці робити. Наразі не відомо, що вони запропонують далі, але голоси окремих держав вказують на ймовірний шантаж і песимістичне майбутнє (як повідомляє The Kyiv Independent, Нідерланди прагнуть «суворого» підходу до кандидатури України в ЄС із обов’язковими реформами у сфері ЛГБТ)