Українська Православна Церква московського патріархату проголосила незалежність від москви. Це рішення ухвалили учасники Собору УПЦ, який відбувся 27 травня у Свято-Пантелеймонівському жіночому монастирі. У підсумковій Постанові містяться дуже важливі заяви: УПЦ засуджує російську агресію та позицію патріарха кирила, який благословляв кровопролиття.
Відразу після повномасштабного російського вторгнення керівництво УПЦ МП і РПЦ висловили протилежні позиції щодо дій росії. Тепер через три місяці єпископи, священники та монахи УПЦ чітко висловилися про вихід з підпорядкування: «Собор ухвалив відповідні доповнення і зміни до Статуту про управління Української Православної Церкви, що свідчать про повну самостійність і незалежність Української Православної Церкви».
Розрив підпорядкування РПЦ з ініціативи українських православних лідерів безперечно є позитивним для України рішенням і правильним з огляду на беззаконня російського православ‘я. Звичайно, воно могло бути значно раніше, але в будь-якому випадку вже стало історичним.
Ця війна показала всім справжнє ставлення росіян до християнства і до православ‘я зокрема. За словами очільника УПЦ Онуфрія, від бойових дій особливо потерпають 14 з 53 єпархій цієї Церкви, зруйновано понад 80 храмів, вбиті священнослужителі, ченці та віряни. Від початку російського вторгнення всі ми могли спостерігати, наскільки цинічно і бездуховно поводиться російська армія, обстрілюючи церкви, де ховалися люди і це знову й знову ставало підтвердженням факту аморальності росії і нікчемності їх претензії на статус центру православ‘я.
Разом з цим залишається відкритим питання єдності чи бодай діалогу всередині українського православ’я, бо вихід з-під влади РПЦ не дає розв‘язання всіх конфліктів між ПЦУ та УПЦ. Також варто очікувати, що ми неодноразово будемо свідками дискусій щодо очищення церковного вчення (або місцевих парафіяльних традицій) від наративів російського православ‘я та міфів про «особливу російську духовність». Також на порядку денному залишається покращення співпраці між різними християнськими конфесіями і зростання авторитету Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, чому може посприяти вихід УПЦ з підпорядкування московського патріархату.