logo

Про що говорив Анджей Дуда в українському парламенті?

23 травня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

22 травня польський президент Анджей Дуда відвідав Київ та виступив у Верховній Раді. Він є першим іноземним лідером, який звернувся до українців з трибуни парламенту з початку російського вторгнення.

Дуда подякував українцям, які протистоять росії на полі бою, за захист цивілізованого світу від варварства та запевнив, що сьогодні Захід об’єднується довкола України. Разом з цим він заявив про підтримку українського суверенітету та нашої самостійності щодо ухвалення рішень про майбутнє України, а також докорив політиків, які намагаються тиснути і штовхати Київ до компромісів:

«Лише Україна має право вирішувати своє майбутнє… Якщо для святого спокою економічних інтересів або політичних амбіцій пожертвують Україною, хоча б сантиметром її території та клаптиком її суверенітету, це буде величезним ударом не лише для Українського народу, але для цілої західної спільноти».

Анджей Дуда запевнив українців у своїй готовності докласти всіх зусиль для якнайшвидшої євроінтеграції нашої держави та закликав до цього інших політиків: «Великий заклик до всього Європейського Союзу, до лідерів ЄС: сьогодні Україна потребує нашого сигналу, відкриття європейських дверей для держави, для українського суспільства, яке хоче бути частиною європейських спільнот», — сказав Дуда.

Ці слова резонують на тлі заяв французького міністра з європейських справ Клемана Бона, який допустив можливість вступу України в ЄС не раніше, ніж за 15-20 років. Також в риториці польського президента простежується певне протиставлення позицій західних політиків, які готові чітко і послідовно підтримувати Україну та тих, які шукають компромісів і додаткових умов для Києва.

Наостанок Анджей Дуда поділився великими планами щодо підтримки енергетичної незалежності від росії, побудови швидкісного сполучення між Києвом і Варшавою та загальної повоєнної відбудови, до якої Польща готова долучитися. Глибшу співпрацю та історичне зближення підтвердив у своєму виступі й український очільник. Президент Володимир Зеленський пообіцяв внести до Верховної Ради законопроект щодо особливого правового статусу для поляків в Україні.

Сьогодні Україна та Польща близькі як ніколи. В час найважчих випробувань поляки простягнули руку допомоги для українців. Але така відкритість і солідарність є закономірним продовженням тієї полької політики, яку ми спостерігали в попередні роки. Попри непросту історію народів і спроби інших держав посварити нас, саме польські політики з Права і Справедливості були послідовними у протистоянні з росією та в підтримці Україні на нашому шляху євроінтеграції.

Війна показала, хто є справжній друг і хто готовий заради України йти на великі жертви. Польща, США, держави Балтії, Чехія продемонстрували послідовність та однозначну ворожіть до кремля. Ці потрясіння можуть бути стартом для нових союзів та іншого півня співпраці в Східній Європі, що можу включати також близькість цінностей, віри і пріоритетів на майбутнє.