Українська розвідка показала, звідки Росія планувала напад на Білорусь

22 квітня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало дані про підготовку російською федерацією військового вторгнення в Білорусь для знищення протестного руху 2020-го року. Цей сценарій планувався для критичної ситуації, коли б існувала пряма можливість повалення режиму Лукашенка.

Опублікований розвідкою документ «Легенда к замыслу на перегруппировку соединений и воинских частей 1 танковой армиив район выполнения задачи» містить інформацію, що підтверджує наміри росії здійснити вторгнення в Білорусь і знищити опозицію. Вже традиційно, російське керівництво розробляло цей план, спираючись на брехню: «Висунення в район оперативного призначення здійснити під легендою прикриття про участь у спільному навчанні зі збройними силами Республіки Білорусь».

За даними розвідки, окупація Білорусі була спланована під приводом уникнення широкомасштабної війни з державами-членами НАТО на Заході і ця легенда мала б поширюватися в прокремлівських ЗМІ. Керівники можливого вторгнення визначили найбільш ймовірний сценарій, при якому «президент Білорусії олександр лукашенко звернеться за військовою допомогою до російської федерації, у тому числі для наведення «конституційного порядку» на території країни» (реалізацію такого сценарію ми спостерігали на початку року в Казахстані).

Наприкінці лютого білоруський диктатор заявляв про превентивний удар по Україні для недопущення вторгнення наших військ в Білорусь, проте реальною загрозою незалежності Білорусі завжди була росія. Абсурдність заяв Лукашенка доводить його зраду своїй країні та провідну роль інформаційних маніпуляцій і прямої брехні в нинішній війні.

Ці документи, навряд, дуже здивували українців, бо ми вже пережили вторгнення 2014-го року, але вони доводять послідовність агресивної політики росії. Кремль готовий втопити в крові інші держави, лише б зупинити демократичні зміни в них. Недопущення цивілізаційного розриву з росією було чи не основною причиною вторгнення в Грузію, а також нинішньої війни в Україні. Військова агресія після Революції Гідності, планування знищення білоруської опозиції і розправа над протестувальниками в Казахстані демонструє мотивацію кремля розв’язувати війни для утримання держав у межах своїх інтересів (проте з Україною вже це не вдалося).

Протягом всієї пострадянської історії ми бачимо, як жорстоко і послідовно росія розправляється з тими, хто стає на шлях фактичної незалежності. Ці кілька десятиліть доводять, що найбільше росія боїться двох речей: суверенітету раніше підконтрольних народів, і можливості встановлення в цих державах народовладдя.