Після 24 лютого система безпеки в Європі продемонструвала неспроможність забезпечити основи миру. Кілька десятиліть відносного спокою і сподівання на актуальність повоєнного устрою стали хибною стратегією для ЄС і НАТО. Наївні твердження про «кінець історії» затьмарили уявлення Заходу про ймовірність повномасштабних війн в Європі. І ось бойові дії посеред Європи стали реальністю, а під загрозою перебуває не лише Україна.
За даними російської служби Радіо Свобода, 71% росіян підтримують агресію проти України, а 86% не проти вторгнення в котресь із країн ЄС (із них 46% абсолютно впевнені в необхідності нападу). Попри таку войовничість умів, реальні військові можливості кремля значно обмеженіші, ніж це демонструє російська пропаганда. Вторгнення їх військ в держави ЄС наразі виглядає нереалістично, враховуючи нинішній стан російської армії, яка зазнає невдач на всіх напрямках. Проте сам факт повномасштабного вторгнення демонструє цивілізаційну прірву і готовність у майбутньому до агресивної війни й проти інших держав.
Європа поступово відкриває очі і навіть найбільші скептики визнають гостру потребу перебудови системи захисту. Вже сьогодні Чехія, Естонія, Польща, Франція, Грузія, Німеччина, Ірландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Швеція, Великобританія та США підписали спільну заяву «Про невідкладну необхідність модернізації ППО України». Деякі зміни відбуваються і в системі оборони окремих держав ЄС (наприклад, Польща суттєво збільшує оборонний бюджет та чисельність армії, а Німеччина вперше за останні роки готова збільшити витрати на армію).
Сьогодні відбудеться саміт ЄС, а в четвер очікується саміт НАТО. Центральне питання обох заходів — вторгнення росії в Україну та проблема європейської безпеки. Також планується обговорення можливості організації миротворчої місії в Україні (за ініціативи польського президента), однак ймовірність позитивного рішення досить низька, враховуючи панічну відмову західних держав закрити небо.
Наразі підіймається ще одне питання європейської безпеки: можливість створення армії Євросоюзу, на чому наполягає Еммануель Макрон. Частина європейських політиків зустріли цю пропозицію скептично (не в останню чергу через факт членства більшості в НАТО та небажання множити бюрократію і дублювати фактичні сили оборони).
Невиправданість цієї ідеї пояснив польський віцепрем’єр Пьотр Глінський: «Я віддаю перевагу НАТО. Для мене важливіша роль США та Великобританії, тому це створення європейської армії не стабілізує ситуацію». Також він звернув увагу на вирішальний фактор успішного протистояння — волю до перемоги. «Навіть якщо у вас є зброя, якщо у вас є технології, ви можете бути дуже слабкими, якщо ви не маєте можливості покласти своє життя, захистити свої цінності, свою сім’ю, свою націю. І я не впевнений, чи готова сучасна Європа до такого протистояння», — заявив він.
Очевидно, після нашої перемоги формуватиметься оновлена система безпеки в Європі. Сьогодні дуже багато дискусій щодо місця НАТО і його залучення до підтримки України та вже зрозуміло, що російська агресія підштовхує Захід до перегляду оборонних стратегій і можливих форматів військових союзів.
- Независимые социологи: 71% россиян испытывает гордость из-за войны | Радио Свобода
- Більшість росіян з радістю напали б на країни Європи - соцопитування | ТСН.ua
- https://www.tvp.info/59152253/wywiad-piotra-glinskiego-dla-the-sunday-telegraph-czy-wspolczesna-europa-jest-gotowa-na-konflikt-zbrojny
- Захист неба та модернізація ППО України: депутати з 13 країн підписали заяву | ukrinform.ua