Санкції проти Росії: назад в СРСР, назад на кілька десятиліть

4 березня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Після початку повномасштабної війни в Україні російський агресор зіштовхнувся із надзвичайними санкціями і бойкотом десятків компаній. Більшість держав цивілізованого світу (від США і ЄС і до Японії та Південної Кореї) зараз активно допомагають Україні у війні з окупантом та вводять санкції проти осіб і компаній з Росії.

Чи не найбільшого удару від нових обмежень зазнала російська фінансова система. Біржовий крах на початку тижня, грандіозний стрибок іноземної валюти та банковий колапс не лише похитнули економіку, а зруйнували самі основи вільного ринку та добробуту громадян. Кремль у форсованому режимі намагався знайти шляхи обходу деяких санкцій через торгівлю криптовалютою, однак найбільша криптовалютна біржа Binance обмежила доступ для російських компаній та фізосіб під санкціями і це ще не кінець.

Масштабу їхнього покарання сприяли і санкції, пов’язані із відмовою від енергоресурсів, а також банкрутство оператора російського газогону «Північний потік-2». Великі нафтові компанії зазнають колосальних збитків і без політичної волі Кремля зупинити війну, Росія не матиме навіть статусу «бензоколонки».

Одним з найвагоміших напрямків санкційних обмежень є перекриття торгівлі високотехнологічною продукцією, без чого не можливо в ХХІ столітті претендувати на бодай якийсь промисловий успіх. Технологічні гіганти один за одним йдуть з Росії, як і постачальники програмного забезпечення та виробників обладнання. Російські політики багато років хвалилися своїми власними технологіями, але донині РФ тотально залежна від іноземних компаній.

Важливо згадати і про персональні санкції. Якщо раніше вони обмежувалися анульованими візами і заборонами на в’їзд, то тепер російські політики та олігархи втратили значні частини своїх статків. Їх майно (маєтки, яхти…) будуть заарештовані чи навіть конфісковані, що не сприятиме лояльності великого бізнесу до режиму Путіна (хоча на їх активний спротив також розраховувати наразі не варто). Наразі підсанкційними персонами оголошено особисто Володимира Путіна, Сергія Лаврова, Дмитра Пєскова, мільярдерів Бориса та Ігоря Ротенбергів, Євген Пригожин, Алішер Усманов та багато інших.

Валютний колапс, криза банківської системи і масовий вихід великих компаній з російського ринку спричинили паніку, грандіозні черги для зняття готівки та загальноросійське скуповування іноземних товарів. Дуже скоро росіяни відчують повернення в СРСР і згадають знову актуальне слово «дефіцит».

Сьогодні Російська Федерація поступово, але цілеспрямовано падає до статусу повністю обмежених санкціями держав — Ірану чи КНДР. Ні свободи, ні миру, ні добробуту – ось плоди тиранії та імперіалізму. Але яким би широким не був пакет західних санкцій, рано чи пізно до нього додасться і обов’язок Росії виплатити репарації.