27 лютого в Білорусі відбувся референдум, де громадянам пропонувалося відповісти, чи погоджуються вони із закріпленням диктатури і зняттям всіх обмежень з можливостей самопроголошеного президента. В бюлетені для голосування учасники волевиявлення мають видповісти на питання «Чи приймаєте Ви зміни та доповнення Конституції Республіки Білорусь?», та подаються два варіанти відповіді «так» або «ні».
Що ж це за зміни? Найперше, пропонується відмовитися від без’ядерного статусу, що дасть можливість Росії розмістити на території Білорусі ядерну зброю. Також конституційні зміни дадуть можливість Лукашенку залишатися при владі до 2035 року, а Всебілоруські народні збори стануть формальним органом при президентові.
Зміни до Конституції є засобом знищення маневрів для опозиції та усунення законодавчих перешкод перетворити Білорусь на тотальну диктатуру. Їх закріплення легалізує заборону балотуватися для всіх, хто за останні 20 років отримав посвідку на проживання в інших країнах. Враховуючи системне переслідування опозиції, значна частина з них за останні два десятиліття певний час проживали за кордоном, тому пропозиціє є технічним обмеженням навіть для допущення альтернативних кандидатів.
В день референдуму український президент Володимир Зеленський звернувся до білоруського народу із закликом «бути Білоруссю, а не Росією». Це символічне послання недопущення втрати суверенітету (фактичного поглинання Російською Федерацією), а також заклик до обрання демократичного шляху.
Проблема цього референдуму, найперше, в неможливості провести вибори/референдум прозоро із реальною демонстрацією волевиявлення. 2020-ий рік показав, наскільки жорстоко і відчайдушно Лукашенко готовий триматися за владу. Війна в Україні й ізоляція самопроголошеного президента розв’язують йому руки до наджорстоких дій і примушування до тотальної лояльності.
Вже сьогодні ЦВК опублікував так звані «результати»: за їх версією, підтримали зміни до Конституції 65% громадян. Разом з цим, ЦВК Білорусі повідомляла, що на достроковому голосуванні на референдумі проголосували майже 43% громадян, які включені до списків виборців, що знову ставить під сумнів прозорість волевиявлення і свободу ухвалення рішень.
Референдум 27 лютого був формальністю, але вчора дільниці стали також місцем для протесту. Тисячі білорусів влаштували антивоєнні демонстрації на підтримку України, які знову завершилися масовими арештами.
Сьогодні ми всі молимося за нашу перемогу, але нам як християнам також важливо молитися за падіння божевільних режимів, які руйнують долі мільйонів людей. Влада Путіна і Лукашенка дійшла до тієї межі, коли з жорстоких диктаторських облич спали всі маски і світ побачив їх справжню варварську агресивну суть.