Китайська влада заборонила християнам святкувати Різдво

26 грудня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

З року в рік політика китайської влади щодо християн стає дедалі жорсткішою і тепер комуністичні чиновники навіть забороняють святкувати Різдво. Поліція та представники з питань релігійних питань по всьому Китаю застерігали десятки мільйонів християн не збиратися святкувати Різдво. Про це повідомляє радіо Вільна Азія, посилаючись на директиву міністерства освіти, яка потрапила до мережі.

За кілька днів до Різдва поліцейські провели рейди церквами для перевірки, чи не готують християни урочисті святкування. «Ми можемо проводити лише підпільну діяльність», — бідкається пастор протестантської церкви із Хенаню, яку відвідали поліцейські. Хоча формальним приводом для перевірок стали нібито протиепідеміологічні заходи, проте в міністерській директиві йдеться про цілком політичні причини недопущення святкувань.

Вони мають дві причини боротися зі святкуванням Різдва. По-перше, це християнське свято, а будь-яка релігія суперечить комуністичним наративам про матеріалізм та «пригнічуючу» роль церкви. По-друге, Різдво — це дуже популярне свято на Заході і традиції його святкування тісно переплетені з культурою Європи та Америки.

Китайські чиновники вважають, що західні (а особливо релігійні) свята «наносять шкоду традиційній китайській культурі». «День «Різдва» або «Свята ніч» глибоко просякнута західною релігійною культурою. Деякі західні країни покладаються на свої передові технології та культуру, щоб поширювати власні цінності та спосіб життя в Китаї, залучаючи нашу молодь… Це шкодить нашій традиційній китайській культурі», — написали вони в директиві.

Для китайської влади дуже важливо культурно відірвати народ від західних традицій і способу життя. Це простежуємо в численних інформаційних кампаніях «сінізації» населення та перешкодах, які влада ставить перед носіями західних цінностей і способу життя (найперше, християнами і представниками інших релігій, бо віра фундаментально визначає світогляд і цінності людини).

З огляду на пандемію коронавірусу живі зібрання християн у Китаї проводити непросто, а в деяких регіонах існують прямі заборони від влади на офлайн богослужіння. Проте цей час приніс нові можливості для християн в мережі, адже онлайн євангелізація вже дає свої плоди. Це дуже непокоїть китайську владу, яка розробила надзвичайні заходи щодо контролю релігійного контенту, які набирають чинності 1 березня. Тепер кожен, хто поширює релігійну інформацію в мережі, повинен мати ліцензію, яку не може отримати той, хто раніше був у полі зору місцевих органів влади за «незаконну» релігійну діяльність.

Якщо китайська практика обмеження релігійної діяльності та цензура в мережі покаже результати, то це може мати негативні наслідки для християн по всьому світі, адже дані технології глобального нагляду можуть використовуватися і в інших країнах. Попри прямі й очевидні порушення свободи совісті та віросповідання, світова спільнота не здійснює жодних ефективних заходів, щоб протистояти політиці Компартії.