Глобальна конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату завершилася в суботу у Глазго (Великобританія). У підсумку представники майже 200 держав підписали угоду з декларацією поставити більш жорсткі цілі щодо скорочення викидів вуглецю і обіцянками подвоїти фінансування розвитку відновлювальних джерел енергії. В документі вперше за чверть століття глобальних кліматичних переговорів визначено головну причину зміни клімату — викопне паливо.
Однією з головних цілей, поставлених ООН, було гальмування глобального потепління, щоб цей процес не перевищив 1,5°C до 2100 року. Наразі залишається відкритим питання, наскільки впливають дії людини на це та чи будуть ефективними заявлені методи боротьби.
З ініціативи Індії та за підтримки Китаю в підсумковому документі жорсткі формулювання щодо відмови від вугілля були замінені на «поетапне скорочення», що обурило багатьох екоактивістів та прихильників жорстких заходів боротьби зі змінами клімату. Залишити ціль відмови від вугілля було нереально, адже без Індії та Китаю підписана угода є нікчемною, бо ці дві країни складають левову частку всіх викидів СО2.
Радикальні екологісти ставлять досить невеликі терміни для повного припинення викидів СО2 (10-30 років), що нереально здійснити без краху економіки (особливо в державах, що розвиваються). Загальносвітовий перехід до «зеленої енергетики» наразі неможливий. Пафосні промови про збереження природи і негайне скорочення викидів до нуля ласкають вуха екоактивістам та добре виглядають на папері, але на етапі реалізації розбиваються об жорстку реальність.
Грета Тунберг та подібні публічні персони вимагають радикальних дій, без врахування економічних можливостей різних країн та нагальних проблем людей (треба не забувати, що 2,3 мільярда людей живуть в умовах недоїдання та бідності, яка загрожує їхньому життю). В амбітних планах підлітків і радикальних екологістів немає відповідей на питання де взяти нові робочі місця та як забезпечити теплом і електроенергією мільярди людей.
Дискусія щодо пріоритетів і заходів для захисту навколишнього середовища завжди дотична до інтересів людини. Наша планета є Божим творінням, але не є божеством сама по собі. Оцінка ситуації та ухвалення необхідних дій мають, найперше спиратися на інтереси людей і їх безпеки.
Цього року ідея відмови від вугілля виглядає по-особливому утопічно на тлі енергетичної кризи та здорожчання енергоресурсів у нинішньому опалювальному сезоні. Хоча ООН обіцяє виділити 100 мільярдів доларів на реформування енергетичних галузей держав, що розвиваються, але нестабільність бачимо і в заможних країнах. Екологічна ситуація дійсно знаходиться в жахливому стані, але всі заходи мають бути поетапними і з урахуванням потреб людей, які живуть в різних країнах на різних етапах розвитку.