З 10 листопада Україна посилює охорону на північному кордоні. Це рішення ухвалила Рада національної безпеки та оборони вчора, коли підіймалося питання загрози з боку Білорусі. Наразі силовики готуються протистояти можливим проривам білоруського кордону на Волині, адже Польща успішно охороняє межі (кілька груп нелегалів, які прорвали кордон напередодні, вже депортовані назад), а тому мігранти можуть направитися до кордонів сусідніх держав.
З 11 листопала поліція перейшла в особливий режим підвищеної готовності в чотирьох прикордонних областях (Волинська, Київська, Житомирська, Рівненська). Силовики вже розгорнули прикордонний табір для оборони поблизу села Кошари Ковельського району. Також міністр МВС Денис Монастирський заявив, що українські прикордонники, поліція та нацгвардія проведуть навчання в цьому регіоні.
В ефірі Радіо Свобода перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін заявив про повну готовність захистити наш кордон: «Ми будемо діяти виключно в межах чинного законодавства. Водночас будемо реагувати вкрай жорстко на всі можливі провокації і факти чи спроби порушення режиму державного кордону України».
Напередодні прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав відповідальним за міграційну кризу особисто президента Росії Володимира Путіна і попередив, що нелегали спробують прорвати й інші кордони, зокрема український. Про можливий «український» сценарій направлення нелегалів до ЄС говорили і раніше, проте в останні дні ситуація на польсько-білоруському кордоні загострилася.
В напруженій ситуації олії у вогонь долили й німецькі політики із соціал-демократичного табору (саме вони наразі формують новий уряд). Їх речник фракції Нільc Шмід висловив пропозицію створити в Україні табори для біженців, де вони будуть очікувати рішення ЄС на дозвіл залишитися в Європі. На пропозицію німецьких соціал-демократів секретар РНБО Олексій Данілов відповів закликом поселити мігрантів вдома в німецьких депутатів або в будівлі Бундестагу.
Погіршення погодних умов може спричинити нові спроби прорвати кордони (як Польщі, так і України та Литви). Мігранти фактично затиснуті в прикордонній зоні, куди за наказом білоруської влади були витіснені.
Сьогодні Україна зіштовхується з викликами та загрозами, які знайомі для інших держав, але в наших реаліях стали новою практикою. З одного боку, це перевірка силових структур щодо їх спроможності захищати кордони в умовах гібридної агресії, а з іншого — екзамен для суверенітету.
Вже згадані соціал-демократи дуже критично оцінюють дії польської влади щодо захисту кордонів. Вони не задоволені пріоритетністю національної безпеки над розглядом можливості приймати мігрантів. Нав’язливе бажання вказувати Україні, як ми маємо діяти в цій ситуації, та ворожість до державницьких позицій інших держав з боку мейнстимних європейських політиків мають бути уроком для нас та сигналом до напрацювання власних стратегій взаємодії із зовнішніми партнерами.
- Підтягнули броньовану техніку до місць, де можливі прориви кордону України – Євгеній Єнін | Радіо Свобода
- Члени РНБО розповіли про висновки засідання щодо захисту кордону з Білоруссю від мігрантів | Радіо Свобода
- https://suspilne.media/180006-spectehnika-i-miscevi-ziteli-u-roli-migrantiv-ak-vidbuvautsa-navcanna-na-volini/
- Німецькі соціал-демократи пропонують направити біженців із Білорусі в Україну | Радіо Свобода
- Ukraine to deploy troops, helicopters to guard Belarus border | Reuters
- Данілов відповів німецьким соціал-демократам: Візьміть по 2-3 біженці собі додому | Українська правда