Римо-Католицька Церква закликає повернути костел Святого Миколая

7 вересня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

У вівторок, 7 вересня, відбулася пресконференція католицького духівництва біля костелу Святого Миколая, в якому 3 вересня сталася пожежа. Перед журналістами і небайдужими киянами виступив очільник Києво-Житомирської дієцезії Римсько-католицької церкви Віталій Кривицький. Він актуалізував давнє питання повернення костелу у власність РКЦ.

Коли Україна здобула незалежність і церквам почали повертати незаконно відібране майно, костел Святого Миколая так і залишився на балансі Міністерства культури через його статус залу органної музики. За 30 років незалежності католики багато разів зверталися до держави із проханням повернути колись захоплене майно, але чиновники відмовлялися, аргументуючи це необхідністю зберегти можливість проводити концерти у храмі, адже там стоїть (тепер уже стояв) орган. У відомстві говорили, що перенести інструмент в інше приміщення неможливо, бо це негативно вплине на якість звуку.

На пресконференції Віталій Кривицький нагадав про багаторічне очікування католиків, коли держава поверне їм храм.

«Протягом майже 30 років парафіяни зверталися з численними запитами, зверненнями, скаргами щодо повернення костелу своїй парафії. Однак бездіяльність у передачі будівлі призводить до непоправних наслідків», – сказав єпископ.

Після того, як згорів орган (який був каменем спотикання у стосунках церкви і Мінкульту) з’явився реальний привід для повернення храму РКЦ. Наразі стоїть питання не лише про відновлення костелу після пожежі, але й про капітальний зовнішній і внутрішній ремонт будівлі. Багато років храм перебуває в аварійному стані: тріщини, дах, що протікає, руйнування елементів фасаду, постіна вологі і грибок. Очевидно, що навіть такий масштабний ремонт не буде великою фінансовою проблемою для Ватикану.

Але за минулі вихідні український бізнес зібрав понад 20 мільйонів гривен, а держава вже виділила 148 мільйонів на реставрацію. Як бачимо, зараз формується бюджет для відновлення пам’ятки разом із відновленням органу, що відбувається з повним ігноруванням католиків.

«Сьогодні обговорюються якісь проекти, навіть бесідують з виробниками органів, але ніхто не питає церкву та релігійну громаду, це буде цей орган, встановлений на попередньому місці та відповідає, чи він літургійним нормам. Нас у цьому процесі немає», — зазначив Віталій Кривицький.

Можливість якнайшвидшого повернення храму актуалізується ще й в процесі виконання президентського наказу про створення «Будинку музики» — нового закладу для концертів органної і камерної музики, куди планувалося перемістити орган і передати костел церкві. Хоча цей наказ діє понад рік, але жодних дій для його реалізації здійснено не було. В нинішніх умовах буде нелогічно відновлювати статус Костелу Святого Миколая як концертної зали. Тепер органа немає, а отже ніщо не заважає запланувати розміщення нового інструменту в новозбудованій залі.

Костел Святого Миколая варто передати в повну власність парафії, щоб віруючим не доводилося збиратися в підвалі, коли у центральній залі проходять концерти. Якщо влада наважиться віддати церковну будівлю, то це стане ще одним кроком до декомунізації, адже саме більшовики колись захопили костел і зробили з нього Республіканський будинок органної музики.