Духовний гімн Білорусі «Магутны Божа» тепер поповнив перелік заборонених символів. Режим Лукашенка настільки сильно боїться свого народу, що навіть пісні стають «ознаками екстремізму», якщо вони слугують фактором об’єднання народу.
В неділю, 4 липня, білоруські правоохоронці увірвалися до костелу Пресвятої Діви Марії. В міліції були претензії до виконання в храмі духовного гімну «Магутны Божа», хоча вони не змогли чітко сформулювати, в чому проблема співу.
Передумовою скандалу з гімном стала заява білоруського католицького духівництва із закликом виконати в костьолах «Магутны Божа» на завершення меси в День незалежності та провести молитву за Білорусь для захисту від всього злого». Цей заклик не сподобався псевдопрезиденту і Лукашенко пообіцяв священникам наслідки. В нього були аналогічні претензії до національного театру Янкі Купалы (минулого року після вистави люди в залі співали цю пісню).
«Магутны Божа» – гімн, написаний в роки Другої світової війни Наталією Арсеньєвою. Він містить слова прохання Божого заступництво і охорону над білоруським народом. Слова були покладені на музику вже після війни і пісня стала дуже популярною в середовищі білоруської еміграції. В ході протестів 2020 року цей гімн багато разів використовували мітингарі і він став черговим символом єднання білорусів. Лукашенко і його прихильники звинувачують виконавців духовного гімну в фашизмі, прирівнюючи до колаборантів.
Претензії влади до духовного гімну розкритикував мінський єпископ Юрій Кособуцький: «Гімн “Магутны Божа” — це перш за все молитва за нашу Батьківщину і за наш народ. Кожна молитва несе в собі неймовірну силу і здатна здійснити навіть великі чудеса. Якщо ж у певній молитви є велика сила, то і диявол буде боротися з нею з найбільшою силою і лагодити численні перепони, щоб люди цю молитву не використали. Чому ми не можемо співати “Магутны Божа”? Питання риторичне».
За словами єпископа, духовний гімн став молитвою, яку використовують в поклонінні як католиками, так і православні й протестанти. Цей об’єднавчий символ, вочевидь, не сподобався самопроголошеному президенту Лукашенкові і він обрав найпростіший шлях – просто заборонити пісню. Останній рік в Білорусі подібні абсурдні заборони призвели до сотень штрафів і ув’язнень (наприклад, за одяг з елементами чергування білого, червоного і білого). Такі дії влади знову і знову делегітимізують її, однак режим здатен застосовувати найжорсткіші заходи навіть у дріб’язкових питаннях.
Обраний Лукашенком курс рано чи пізно приведе його до поразки. Переслідування людей за виконання християнських гімнів – це абсурд і ознака агонії режиму. А найгірше в цій ситуації – можливість втрати білорусами свого суверенітету, адже східний сусід неодноразово демонстрував готовність до «об’єднання».