В Білорусі переслідують за духовний гімн «Магутны Божа»

7 липня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Духовний гімн Білорусі «Магутны Божа» тепер поповнив перелік заборонених символів. Режим Лукашенка настільки сильно боїться свого народу, що навіть пісні стають «ознаками екстремізму», якщо вони слугують фактором об’єднання народу.

В неділю, 4 липня, білоруські правоохоронці увірвалися до костелу Пресвятої Діви Марії. В міліції були претензії до виконання в храмі духовного гімну «Магутны Божа», хоча вони не змогли чітко сформулювати, в чому проблема співу.

Передумовою скандалу з гімном стала заява білоруського католицького духівництва із закликом виконати в костьолах «Магутны Божа» на завершення меси в День незалежності та провести молитву за Білорусь для захисту від всього злого». Цей заклик не сподобався псевдопрезиденту і Лукашенко пообіцяв священникам наслідки. В нього були аналогічні претензії до національного театру Янкі Купалы (минулого року після вистави люди в залі співали цю пісню).

«Магутны Божа» – гімн, написаний в роки Другої світової війни Наталією Арсеньєвою. Він містить слова прохання Божого заступництво і охорону над білоруським народом. Слова були покладені на музику вже після війни і пісня стала дуже популярною в середовищі білоруської еміграції. В ході протестів 2020 року цей гімн багато разів використовували мітингарі і він став черговим символом єднання білорусів. Лукашенко і його прихильники звинувачують виконавців духовного гімну в фашизмі, прирівнюючи до колаборантів.

Претензії влади до духовного гімну розкритикував мінський єпископ Юрій Кособуцький: «Гімн “Магутны Божа” — це перш за все молитва за нашу Батьківщину і за наш народ. Кожна молитва несе в собі неймовірну силу і здатна здійснити навіть великі чудеса. Якщо ж у певній молитви є велика сила, то і диявол буде боротися з нею з найбільшою силою і лагодити численні перепони, щоб люди цю молитву не використали. Чому ми не можемо співати “Магутны Божа”? Питання риторичне».

За словами єпископа, духовний гімн став молитвою, яку використовують в поклонінні як католиками, так і православні й протестанти. Цей об’єднавчий символ, вочевидь, не сподобався самопроголошеному президенту Лукашенкові і він обрав найпростіший шлях – просто заборонити пісню. Останній рік в Білорусі подібні абсурдні заборони призвели до сотень штрафів і ув’язнень (наприклад, за одяг з елементами чергування білого, червоного і білого). Такі дії влади знову і знову делегітимізують її, однак режим здатен застосовувати найжорсткіші заходи навіть у дріб’язкових питаннях.

Обраний Лукашенком курс рано чи пізно приведе його до поразки. Переслідування людей за виконання християнських гімнів – це абсурд і ознака агонії режиму. А найгірше в цій ситуації – можливість втрати білорусами свого суверенітету, адже східний сусід неодноразово демонстрував готовність до «об’єднання».