logo

В Тбілісі консерватори не дали провести гей-парад

5 липня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Сьогодні, 5 липня, грузинські ЛГБТ планували провести в Тбілісі гей-парад, однак активна християнська громадськість (разом зі священниками) виступили категорично проти. Для забезпечення безпеки в столиці марш сексуальних меншин було скасовано.

Весь минулий тиждень в Грузії було неспокійно, бо ЛГБТ-спільнота оголосила так званий «прайд-тиждень» із кульмінацією у вигляді гей-параду. Відразу після публікації анонсу Православна церква виступила проти дійства, назвавши його «пропагандою нетрадиційного способу життя».

У свою чергу підтримку заходу секс-меншин висловили дипломатичні представництва деяких європейських держав та представники ООН. Також відкрито підтримала «Тбілісі-прайд» чинна президент Саломе Зурабішвілі. Серед інших політиків однозначного схвалення не було. Мер Тбілісі Кахі Каладзе закликав скасувати ЛГБТ-ходу, щоб уникнути сутичок, а в день самого маршу прем’єр-міністр заявив, що проведення «Маршу гідності» так гомосексуалісти назвали свою акцію сьогодні недоцільно.

Грузинська православна церква прямо закликала вірян зібратися в центрі столиці в Кашветській церкві на проспекті Руставелі на молебень з метою показати, що вони «захищають свою гідність» і для них неприйнятна «нав’язана спроба виродження». Християни почули заклик і відгукнулися. Сотні грузин прийшли захистити свою столицю з національними прапорами та християнською символікою.

Противники запланованої ходи ЛГБТ перекрили вулицю Руставелі, де мало проодити основне дійство. Вони заявили, що за жодних умов не допустять проведення маршу. Далі частина з них направилися до офісу «Тбілісі-Прайду», де зірвали веселкові прапори з фасаду будівлі. Не обійшлося без сутичок з поліцією. Наразі відомо про кількох постраждалих журналістів.

З огляду на чисельність противників гей-параду, Міністерство внутрішніх справ закликало організаторів запланованого маршу відмовитись від заходу з міркувань безпеки: «Ми ще раз публічно закликаємо учасників “Тбіліського прайду” утриматися від “Маршу гідності”… через масштаб контрпроявів, запланованих опозиційними групами …», – йдеться в повідомленні. В ЛГБТ-організаціїї вирішили дослухатися до рекомендацій поліції і скасувати свою ходу.

Те, що сталося сьогодні в Тбілісі, є закономірним з огляду на низку причин. По-перше, в Грузії ніколи не було «успішного» гей-параду. Кожна спроба провести його завершувалася зривом акції, а після грандіозних сутичок 2013 року грузинський патріарх Ілля ІІ навіть оголосив 17 травня (так званий «день боротьби з гомофобією») Днем святості сім’ї.

По-друге, грузинське суспільство дуже консолідоване в питаннях, які стосуються захисту сім’ї; толерантність до нетрадиційних сексуальних відносин тут мінімальна. До того ж варто звернути увагу на активну і дуже однозначну позицію церкви. Православні лідери не лише закликають вірян боротися з пропагандою ЛГБТ, але й самі виходять на молебні на захист сімейних цінностей.