В Китаї вже діють табори «перевиховоння» для християн

11 квітня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Всі ми чули про китайські табори для уйгурських мусульман, яких уряд намагається «перевиховувати». Але за останніми даними в таємних таборах перебувають і християни, затримані після облав у підпільних церквах.

Як повідомляє Radio Free Asia, китайська влада організовує утримання християн у мобільних таборах, де їм «промивають мізки». За свідченнями Лі Юесе (чоловіка, що близько 10 місяців незаконно утримувався в такому місці позбавлення волі), ці установи створені із залученням різних державних структур.

«Це був мобільний об’єкт, який міг розміститися просто в якомусь підвалі. Там працювали люди з кількох різних урядових відомств… У ньому була своя робоча група комітету з політичних та правових питань Компартії Китаю, і в основному вони націлені на християн, які є членами домашніх церков», — розповів Лі.

Цього чоловіка затримали після поліцейської облави на підпільне богослужіння в домашній церкві. Наступні 10 місяців він провів у підвальному приміщенні, де не було вікон і не дозволялося виходити на свіже повітря. Там перебували й інші християни, але більшість утримувалися в окремих камерах. Їх били, залякували, вводили невідомі ін’єкції (після чого неможливо було заснути). Працівники цих «виховних таборів» щодня приходили до затриманих та змушували «визнавати свої помилки» щодо відвідування богослужінь. До тих в’язнів, які відмовлялися підписувати відповідну заяву, застосовували фізичну силу і їх не відпускали протягом багатьох місяців (а священників утримували роками).

В Китаї уряд намагається повністю контролювати релігійну сферу. Політика Компартії базується на атеїзмі, а тому держава застосовує будь-які методи, щоб не допустити збільшення частки віруючих людей. Всі легальні релігійні організації перебувають під цілковитим контролем влади, а регламентація їх роботи поширюється навіть на зміст проповідей. Основне зростання чисельності християн відбувається внаслідок нелегальної євангелізації та діяльності домашніх церков – християнських об’єднань, що проводять служіння вдома у когось з вірян. Ці домашні церкви мають неофіційний статус, тому поліція постійно здійснює облави, а місцева влада стимулює доноси на сусідів-християн.

КПК під керівництвом Сі Цзіньпіна розглядає християнство як небезпечну іноземну релігію, як вчення, яке суперечить «китайським традиціям» і курсу партії. Тому в закладах для «перевиховання» утримувалися християни різних конфесій (як протестанти, так і католики). Їх об’єднувала приналежність до підпільних церков. Як зазначається в RFA, те, що розповідав Лі, дуже схоже на історії про утримання уйгурських мусульман в північно-західному регіоні Сіньцзяна.

Попри численні факти порушення прав людини, Китай залишається одним з ключових торгівельних партнерів Європи та Америки. Зараз КНР нарощує економічний та політичний вплив у світі, здобуває прихильність азійських та африканських держав. Таємні концтабори не стали перешкодою для співпраці із Заходом, а торговельна напруга між Китаєм та США поступово зникає за нової адміністрації Байдена (на початку квітня була розпущена Комісія з невід’ємних прав, яка мала на меті захищати релігійну свободу у світі).