Християнську етику можуть викладати у всіх школах, але потрібна допомога небайдужих

27 січня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Вже багато років в українських школах викладаються курси морально-етичного спрямування (етика, християнська етика). Вони покликані дати основи розуміння моралі, спираючись на християнське віровчення. Наразі ці дисципліни є частиною варіативної складової програми (тобто курсами на вибір), але в деяких містах (як-от в Івано-Франківску) вони викладаються у кожній школі.

Деякі серйозні зміни пропонує Міністерство освіти і науки. Згідно з новим проектом Типової шкільної програми для 5-9 класів, передбачається введення морально-етичних дисциплін як обов’язкового курсу для всіх учнів 5-6 класів. Освітянам і батькам буде надано право обирати, який саме курс викладатиметься (наприклад, «Етика», «Християнська етика» чи «Біблійна історія та християнська етика»).

Як повідомляє Всеукраїнський Собор, сьогодні християнська етика викладається лише в третині шкіл для 13% всіх учнів, хоча сама практика введення її в шкільну програму як дисципліну за вибором. Нинішня ініціатива Міністерства освіти й науки є добрим кроком, який збільшить цю частку до 100%.

Ця пропозиція має широку підтримку серед християн і загалом батьків та педагогів. Загальне викладання християнської етики мало позитивні відгуки як в тих школах, де вона викладалася факультативом, так і в тих містах, де ухвалено рішення про викладання у всіх школах. Але є чимало противників введення морально-етичних дисциплін, які активізувалися коли Міносвіти представило нові типові програми. Вони намагаються тиснути на чиновників, щоб викинути християнську етику із школи, бо вона нібито «дискримінує людей інших віросповідань та атеїстів».

Що можуть зробити християни для підтримки морально-етичних курсів? Написати листи на електронні адреси відповідальних за впровадження програми:

s_fitsajlo@mon.gov.ua Світлана Фіцайло, головний спеціаліст відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин головного управління шкільної освіти;

yhkononenko@gmail.com Юрій Кононенко, начальник головного управління шкільної освіти директорату шкільної освіти;

serhiy.shkarlet@mon.gov.ua Сергій Шкарлет Міністр освіти і науки України;

ez@mon.gov.ua відділ звернень громадян Міністерства освіти і науки України;

mon@mon.gov.ua Міністерство освіти і науки України