Латвійські депутати хочуть закріпити в Конституції шлюб як союз чоловіка і жінки

15 січня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Учора, 14 січня, латвійські депутати направили до Комісії з правових питань пропозицію внести зміни до Конституції, які закріплять в основному законі визначення шлюбу як союзу чоловіка і жінки. Її підтримала майже більшість парламентарів, але до остаточного голосування ще є час і потрібно зібрати 2/3 голосів депутатів.

У попередньому голосуванні це рішення підтримали чотири партії (консерватори та націоналісти), а проти голосували соціал-ліберали і ліберал-консерватори. Не підтримали пропозицію і депутати від проросійської «Злагоди»(Saskana), яка представляє російськомовних латишів.

Потреба конституційно закріпити визначення шлюбу виникла після судового прецеденту, коли одностатева пара була визнана сім’єю в справі про трудові права. В четвер вранці лідер Національного альянсу Райвіс Дзінтарс заявив Латвійському радіо, що Конституційний суд перевищив свої повноваження, створивши прецедент «визначення сім’ї, який є неприйнятним для широкої громадськості Латвії». Проти такого судочинства ще минулого року виступив заступник спікера Сейму Юріс Ранканс, який пояснював відсутність визначення сім’ї в Конституції тим фактом, що коли вона писалася, то ніхто навіть не думав трактувати шлюб інакше як союз між чоловіком і жінкою.

Пропозиція консервативних депутатів знайшла підтримку в широких суспільних верств. Просімейні активісти, релігійні лідери, асоціація ветеранів і деякі професійні об’єднання вже підтримали її. Однак частина політиків рішуче заперечує можливість затвердження змін, бо це нібито суперечить принципам європейського права.

Розгляд цього питання, очевидно, буде запеклим і дискусійним, але якщо приймуть позитивне рішення, то це суттєво вплине на сімейну політику в майбутньому. Закріплення в Конституції визначення сім’ї як союзу чоловіка і жінки унеможливить визнання державою одностатевих союзів і жоден суд не визнає їх сім’єю. Розуміючи ці наслідки, ліволіберальні групи назвали ініціативу «гомофобною» та активізували тиск на політиків, щоб не допустити ухвалення зміни до Конституції. Проти висловився і прем’єр-міністр Кришяніс Карінс, який вважає, що це питання зараз не на часі.

Латвія зараз на початку шляху і це ще один доказ того, наскільки цінними є положення українського законодавства. В статті 51 Конституції України ще з 1996 року визначення шлюбу закріплене чітко і без можливості подвійного трактування («Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка»). Змінити це формулювання дуже важко, але є небезпека доповнення сімейного законодавства інститутом так званих «партнерств», що не тільки дасть юридичне оформлення одностатевим парам, але й розмиватиме поняття класичного шлюбу.

Джерела: https://eng.lsm.lv/article/politics/saeima/saeima-debates-definition-of-family-in-the-constitution.a388754/ https://bnn-news.com/constitutional-court-judge-candidates-reviewed-by-saeima-deputies-pick-sides-220198

.