У Гонконгу пройшли масові арешти опозиції

9 січня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

В середу, 6 січня, поліція Гонконгу заарештувала 53 опозиційних активістів. Серед затриманих були відомі громадські діячі, що брали участь в торішніх протестах, колишні опозиційні депутати та юристи. За словами поліції, серед заарештованих шестеро були організаторами.

Офіційною причиною арешту стала допомога активістів у проведенні попередніх опитувань перед виборами в автономії. Минулого літа понад 600 000 гонконгців проголосували на неофіційних демократичних праймеріз перед офіційними виборами. Це була масштабна акція зрізу громадської думки щодо тих чи інших продемократичних кандидатів для визначення найбільш рейтингових з них. Офіційна влада заявляє, що такий масовий вираз самоврядування був достатньо небезпечним, щоб мати визначення «загрози стабільності системи органів влади».

В поліції заявили, що заарештовані порушили статтю 22 Закону про національну безпеку, яка говорить, що будь-хто, хто «організовує, планує, зобов’язує або бере участь» у «серйозному втручанні, порушенні чи підриві» діяльності влади Гонконгу або центральних урядових органів підлягає покарання до довічного ув’язнення для «основних злочинців».

Цей закон був ухвалений тільки минулого року і ще на етапі обговорення отримав статус «диктаторського», бо його положення передбачали переслідування протестувальників, що виходили на вулиці у 2019-2020 роках. Крім того, поліція заморозила 1,6 млн. Гонконгських доларів (206 000 доларів США), які залишалися після проведення праймеріз.

8 січня більшість затриманих були відпущені під заставу, проте в них вилучили паспорти, щоб вони не змогли виїхати за межі Гонконгу. Проте в перелік відпущених під заставу не увійшов найвідоміший гонконзький опозиціонер Джошуа Вонг, якого повторно заарештовано вже за новим звинуваченням у порушенні Закону про національну безпеку. Друзям та родині Вонга, який відбував 13-місячне тюремне ув’язнення за організацію та участь у несанкціонованій акції протесту у 2019 році, повідомили, що його повторно заарештували за публікацію допису у Facebook про новий збір протестувальників.

Сумнівно виглядають і сподівання на прозорий судовий розгляд цих справ. Система юстиції автономії міцно пов’язана із Пекіном та прокитайськими силами. За кілька днів до масових арештів двоє адвокатів, що захищали протестувальників, заарештованих раніше, були позбавлені ліцензії займатися юридичною практикою.

Два адвокати брали участь у багатьох делікатних справах. Один з них, Лу Сівей був відсторонений після того, як в 2019 році представляв у суді іншого захисника прав людини, який відкрито критикував китайське керівництво. Інший, Рен Кванніу, нещодавно представляв Чжан Чжань, журналістку, засуджену минулого тижня до чотирьох років в’язниці за повідомлення про спалах коронавірусу у місті Ухань (що вкотре демонструє вину КНР у приховуванні інформації про поширення інфекції).

Зараз Китай нарощує міжнародний вплив (особливо після нещодавньої угоди з ЄС), а це означає, що правозахист людей в Гонконгу і на материковому Китаї ставатиме дедалі складнішим. Разом з цим, КНР невпинно обмежує свободу слова та віросповідання, чинить тиск на церкви і громадських активістів, але більшість так званих «демократичних» держав не бачать в цьому порушення прав людей. В минулі роки основним опонентом Китаю були США, однак після президентських виборів цілком можливе замирення і компроміс.