logo

Чому бізнес покидає Каліфорнію?

11 грудня 2020 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Ricochet.com.

Найбільший штат в США систематично втрачає підприємців через ліву політику демократів. Каліфорнія вже багато років є найбагатшим штатом, однак це може змінитися, адже її економічна зарегульованість поступово перетворюється на серйозну перешкоду для ведення бізнесу.

У вівторок, 8 грудня, генеральний директор SpaceX i Tesla Inc. Ілон Маск заявив, що переїхав до Техасу. Влітку він продав чимало нерухомості в Лос-Анджелесі, переніс місце реєстрації благодійного фонду, а тепер остаточно покинув «золотий штат». Останньою каплею стали надзвичайні заходи керівництва штату щодо обмеження для бізнесу у зв’язку з пандемією Covid-19 та пов’язаним з цим черговим підняттям податків, яке, на думку законодавців штату, має закрити бюджетну діру, що виникла в результаті локдауну.

За останні роки тисячі підприємств покинули Каліфорнію. Причина цього криється в несприятливому для бізнесу законодавстві штату. Все більше людей визнають, що «золотий штат» стає таким буквально, а податки занадто високі, через що найбільший штат посідає 48 місце з 50 за рівнем ділового клімату.

Поряд з такими штатами як Орегон і Вашингтон Каліфорнія відома дуже ліберальним в соціальному плані законодавством. Вона десятиліттями залишається синім штатом, а тому монополія демократів дала їм можливість безперешкодно впроваджувати все більш ліву політику. Соціал-ліберали обіцяють добробут для кожного, але не практиці це виглядає як перерозподіл благ із пограбуванням бізнесу заради реалізації численних соціальних програм (відсоток на соціальні витрати в Каліфорнії є найбільшим в США). В цих умовах навіть дуже прогресивні компанії схиляються до перенесення бізнесу в консервативні штати «біблійного поясу».

Податкове законодавство Техасу очевидно є стимулом для багатьох компаній працювати саме в цьому штаті, з чим і пов’язаний відтік бізнесу. Мінімальні податки є явним стимулом для бізнесу, у порівнянні з Каліфорнією, яка має найвищий відсоток у країні. Якщо підприємець в Техасі має сплатити 0,73% податків на прибуток, то в цей самий підприємець у Каліфорнії сплатить 8,5%. Очевидною перевагою Техасу також є відсутність податку на доходи фізичних осіб, коли в Каліфорнії податок становить цілих 13,5%.

Евакуація з інфікованих соціалізмом штатів є закономірною і очікуваною з огляду на велике відставання від консервативних штатів в показниках, що визначають сприятливий бізнес-клімат. Підприємці шукають кращих умов роботи і штати «біблійного поясу» готові їх надати.

Економічна привабливість консервативних штатів прямо пов’язана з культурними і ціннісними особливостями цієї частини Америки. Південним і центральним штатам вдалося більшою мірою зберегти справжні американські цінності: релігійність, індивідуалізм, невтручання держави в бізнес. На цих принципах США розвивалися століттями і власники сучасних компаній також це усвідомлюють.