Минулого тижня правозахисна організація Коптська Солідарність, яка займається моніторингом порушення прав коптів у Єгипті, опублікувала резонансний звіт «Джихад лона: торгівля коптськими жінками та дівчатами в Єгипті». З назви документу стає зрозуміло, що мова піде про факти поневолення та насильства щодо християнських жінок.
В низці держав Близького Сходу християнські жінки стають жертвами викрадень і укладання фіктивного шлюбу з примусу. Нерідко подібні випадки відбуваються задля навернення в іслам дівчини без її згоди на це. За останні роки поширення цієї практики помітно зросло у Єгипті, а жертвами злочинів стають переважно коптські жінки.
Найперше, маємо нагадати, що копти — це корінне населення Єгипту, нащадки давніх єгиптян, які жили ще до арабського завоювання. Вони, здебільшого, сповідують християнство і багато років зазнають утисків з боку мусульман.
Релігійному чиннику в подібних злочинах відведено особливе місце. Викрадення саме християнських дівчат обумовлене поширенням явища, названого Коптською Солідарністю «джихадом лона». Мусульманські групи салафітів (консервативної течії в ісламі) активно долучаються до виконання настанов деяких радикальних вчителів, які закликають чоловіків навіть силою навертати жінок в іслам, що ці жінки народжували дітей, які будуть мусульманами.
Коптська Солідарність стверджує, що за останнє десятиліття прикладів викрадення жінок налічується, як мінімум, 500. Та місцеві правоохоронці не дають цим прецедентам належної оцінки. Основна проблема доведення злочинів викрадення та примусу до шлюбу полягає в залякуванні жертв та тиску на їх родини, які, здебільшого, є християнами.
Правозахисна організація наводить безліч доказів, які вказують на організовані мережі, пов’язані з групами салафітів, звинувачених у цих злочинах. Салафітські мережі почали з’являтися ще у 1970-х, однак найбільшого поширення досягли саме за останні роки.
У звіті подаються свідчення колишніх учасників таких груп, які стверджують, що потенційні викрадачі збирається в мечеті для визначення майбутніх жертв (приводом може бути відсутність у дівчини хіджабу чи наявність хрестика на шиї). Вони стежать за будинками християн, нерідко залучають інших мусульман, щоб виманити жертву в місце викрадення.
Автори цього звіту намагаються привернути увагу громадськості до проблеми утисків християн в Єгипті, але зазначають відсутність належної уваги до подібних злочинів: «Захоплення та зникнення коптських жінок і неповнолітніх дівчат є загрозою для коптської спільноти в Єгипті, однак ані єгипетська влада, ані уряди інших держав, міжнародні органи чи неурядові організації зробили занадто мало, щоб зупинити ці діяння» — говориться у звіті.
Також в Коптській Солідарності прямо звинуватили місцеві адміністрації та поліцію в покриванні злочинів проти християнок: «Їхня роль полягає у відмові приймати офіційні скарги сімей жертв, фальсифікації розслідування правоохоронців, організації офіційних сесій прийняття ісламу в Аль-Азхар або переслідуванні сімей, щоб вони мовчали».
Викрадення християнських дівчат і жінок — не поодиноке явище в мусульманських країнах, однак привернути увагу до цих злочинів непросто. Хоча міжнародні організації, що позиціюються як «правозахисні» декларують своїм завданням захист прав жінок, проте ми чуємо скоріше про «боротьбу з сексизмом» та емансипацію в культурі, ніж про захист жінок від викрадень, примусової зміни віри та примусових шлюбів.