Нове покоління білорусів, що вийшло на протести, народилось в незалежній країні. Воно, ніколи не бачивши імперії, постійно живе в оточенні її символів, в ніч після виборів лицем до лиця зіткнулось з її імперативами: щастя громадян залежить від волі вождя, а не від волевиявлення народу; хронічної брехливістю і жорстокістю імперії до інакомислення, тим паче до національної ідентичності. До сотень мільйонів жертв комуністичної ідеології на наших очах додалося 7000 нових: з них троє загинули, близько 90 – пропали безвісти, інші зґвалтовані і покалічені при побитті і тортурах у міліції або СІЗО.
«Ми тільки і чекаємо, коли ви почнете щось палити на вулицях, – говорив він мені. – І тоді ми почнемо по вам стріляти, у нас є наказ. Була велика країна – Радянський Союз, і через таких як ви, вона загинула. Тому що ніхто вас вчасно на місце не поставив. Якщо ви (мав на увазі РФ – прим. Znak.com) думаєте, що ви сюди свою Тіхановську впровадили, вона вам мізки запудрити, то знайте, що другий України у вас не вийде, ми не дамо, щоб Білорусія стала частиною Росії», – віщав ОМОНівець між ударами палицею по кореспонденту Znak.com Микиті Теліженко.
Це не перший розгін білорусів в сучасній історії країни. Але до цього вся жорстокість і несправедливість влади обрушувалася на голови опозиції. Ніколи опозицією не був сам народ. “Ніколи спрага змін не була настільки помітною, а репресії – настільки жорсткими, як зараз. Однак без зовнішньої допомоги мінська площа навряд чи зможе поодинці змусити Лукашенко послухати голос розуму”, – робить висновок Le Monde. ЄС готова стати для Білорусі такий зовнішньою допомогою.
Для цього сьогодні на вимогу Польщі і Чехії в Брюсселі зібрався надзвичайний Саміт ЄС по Білорусі. У підсумку: ЄС не визнає результатів президентських виборів в Білорусі і вимагає проведення нових; саміт анонсував введення санкцій проти відповідальних за насильство і фальсифікацію результатів виборів. Крім цього, ЄС готовий супроводжувати мирний перехід влади в Білорусі і виділяє на подібні ініціативи 53 млн. євро. І хоча лівий Times пропонує не дивитися на Білорусь, як на шахову фігуру в геополітичній грі, Росія дивиться на РБ саме так.
Всі ці роки влада Лукашенко захищає музейні експонати імперії: в ідеології, політиці, економіці, культурі, освіті тощо. Державна мова – російська, освіта і державні ЗМІ – російськомовні. Відбулася майже повна культурна і економічна експансія країни Росією. За даними ЮНЕСКО білоруська мова перебуває на межі зникнення. Майже вся економіка БР орієнтована на Росію: 42 відсотки імпорту і 56 відсотків експорту. За підрахунками МВФ з 2005 по 2015 рік російська економічна підтримка Білорусі через ціни на енергоносії та інші джерела склала більше $100 млрд. З 10 найбільших підприємств країни тільки три прибуткових: два нафтопереробних і завод калійних добрив.
Якщо РФ з тих чи інших причин перекриє кран дотацій, то Білорусі треба буде освоювати інші ринки і шукати гроші на стороні. За даними МВФ до 2023 року зовнішні борги зростуть до 70 відсотків ВВП. Щоб їх покрити потрібні будуть гроші, які соціалістична модель економіки заробляти не вміє.
Чи тому в білоруських протестах ідеологічна складова не має чітких контурів? Але є прапор! Також, як і ідеологічні символи СРСР, він диктує свої умови: декомунізацію країни і конфлікт зі збирачкою земель – Росією.
«Правитель може хотіти правити довго, але вирішувати це повинен народ. Сьогодні білоруське суспільство проходить випробування, чи є ми нацією чи ні, – сказав головний редактор опозиційної газети «Народна воля» Йосип Середич в телефонній розмові з польським виданням «Rzeczpospolita» ввечері 9 серпня. Ще в січні 2018 року в союзі з Росією хотіли жити 64% білорусів, з ЄС – 20%. За незалежність від об’єднань, а також тих, хто не визначився було 16%. У січні 2019 у ЄС вже хочуть 32%, віддають перевагу Митному союзу – 40,4%. Тих, хто не визначився або не віддал перевагу нікому стало 27,6%.
При цьому 74,6% опитаних Білоруською аналітичною майстернею Андрія Вардомацького хочуть бачити Білорусь і Росію незалежними державами, але з відкритим кордоном, відсутністю митниці та віз. І тільки 6,6% опитаних вважають, що відносини з Росією не повинні відрізнятися від відносин з іншими країнами, тобто повинен існувати закритий кордон, митниця і візи.
Таким чином, білоруси ще не цілком розібралися в ідеях та не цікавляться наслідками цих ідей для націяутворення. Чи розуміє Білорусь, що, мітингуючи проти фальсифікації виборів, вона отримала куди більш широкий і справжній вибір: між несвободою і конфронтацією з Росією.
Конфлікт цілком можливий. Але за планом Кремля, який ніколи добровільно не відпускає своїх васалів на свободу. Керівник телеканалу «Russia Today» Маргарита Симоньян на своїй сторінці в ФБ написала, що «ввічливим людям» вже пора навести порядок, «як вони вміють», тобто запит на вторгнення в Білорусь у росіян вже є. Чи дозріє у протестуючих запит на вихід з єгипетського рабства?
На даний момент кордон РБ з боку Росії безперешкодно перетнула колона військової техніки без розпізнавальних знаків. Військово-транспортні літаки курсують між двома країнами починаючи з 12 серпня.
14 серпня С. Тіхановська оголосила про створення Координаційної ради за для забезпечення передачі влади і «негайних дій по відновленню верховенства закону в Білорусі».