В СІЕТЛІ ЛІВІ ЗАСНУВАЛИ “НАРОДНУ РЕСПУБЛІКУ”

12 червня 2020 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Від початку масових заворушень у США увага світу була прикута до Міннеаполіса – міста, де все почалося. В червні бунти, мародерство і вандалізм охопили більшість великих міст Америки. Та за останні дні центром “визвольної” радикалізації став Сіетл (місто в штаті Вашингтон, що на Заході США).

Західне узбережжя не одне десятиліття залишається за демократами і ліві мають тут сильні позиції. Потужна ліва база посприяла особливому розмаху протестів у західних містах. Лос-Анджелес, Сан-Франциско, Портленд – всюди бунтівники мали перевагу над поліцією, однак саме Сіетл став містом, де протест переріс в окупацію частини міста і формування комуни.

Протягом останніх двох тижнів периметр Східного округу в Сіетлі став полем битви між протестувальниками та поліцією, в результаті чого губернатор направив в місто національну гвардію та запропонував меру ввести комендантську годину. Однак міський голова висловила підтримку протестувальникам, які, щоправда, вимагали її відставки.

Кульмінацією “визвольного походу” проти державної влади та поліції стали події на початку цього тижня. В понеділок бойовики “Антифа” захопили ключові державні установи та проголосили утворення “Автономної зони капітолійського пагорба”(ЧАЗ). В ході захоплення кількох кварталів бунтівники вигнали всіх поліцейських. Після окупації протестувальники висунули низку вимог, серед яких розпуск поліції та перенаправлення коштів, виділених для забезпечення правопорядку на соціальну допомогу. Також ліві вимагають скасувати плату за навчання у коледжах і стверджують, що “автономна зона” має стати доказом того, що поліція не потрібна.

Попри деклароване “свято рівності”, у “ЧАЗі” традиційних американських свобод немає, бо свобода слова, преси і віросповідання закінчується, коли погляди людей ідуть в розріз із позицією радикальних лівих та “Black lives matter”. Такий висновок можна зробити з репортажу журналіста й активіста Демократичної партії Джо Візера, якому дозволили знімати доти, доки не буде виявлено “негатив або упередження” щодо протестувальників.

“Вільна” зона привернула увагу президента Трампа та інших республіканців, які закликали мера Сіетла та губернатора Вашингтона повернути владу в місті. “Якщо ви цього не зробите, я зроблю”, – написав Трамп у четвер. Мер Сіетлу Дженні Данкан розкритикувала слова президента і заявила, що не бачить проблеми в місті: “У нас в Сіетлі чотири квартали, що ви щойно побачили фотографії, що більше нагадують атмосферу блокової вечірки. Це не збройне захоплення. Це не військова хунта… Ми могли б тут провести літо кохання” – заявила вона в ефірі CNN.

Проте в реальності все не так оптимістично. Наразі в Сіетлі панує хаос і беззаконня, адже за відсутності поліції посилилися грабунки та мародерства (від початку тижня правоохоронці не мають доступу до деяких частин міста). Найбільше постраждали магазини та заклади громадського харчування, які і раніше переживали скруту через карантин, а тепер частині малого і середнього бізнесу доведеться оголосити про банкрутство.

У поліції заявили і про залякування, вимагання і насильство всередині захоплених районів. Керівник поліцейського департаменту Діана Нолетт заявила про погрози і вимагання анархістами грошей від підприємців. Також вона додала, що в непростих умовах роботи поліція не може реагувати на всі дзвінки, а тому доводиться обирати лише найбільш пріоритетні.

Місцевий сепаратизм у Сіетлі наразі повторює ситуацію з Портлендом у 2018 році, коли мер Тед Уіллер дозволив подібній антифа-зоні існувати в місті протягом п’яти тижнів. Це спричинило сплеск наркоторгівлі та крадіжок, а за прибирання і комунальні послуги мали сплачувати платники податків. Саме тому позиція міського голови Сіетлу в даному випадку виглядає як самогубство.

Немає нічого нового під сонцем. Формування комун/осередків/автономій супроводжувало чи не більшість лівих повстань. Не так давно ми вже згадували Паризьку комуну, один з найвідоміших таких прикладів, тому долю “Сіетлської народної республіки” вже сьогодні можна легко спрогнозувати.

Будь-яке народне самоврядування лівих приречене на поразку, бо в основі їх ідей лежить хаос та спротив природному порядку речей. Анархісти, комуністи, соціалісти несуть деструктив та руйнацію у будь-яку сферу життя, однак самі ж користуються тим, що побудували праві.