30 ЛИСТОПАДА НАРОДИВСЯ ВІНСТОН ЧЕРЧИЛЛЬ

30 листопада 2019 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

30 листопада 1874 року народився Сер Вінстон Черчилль – один з найвідоміших політиків ХХ століття, прем’єр-міністр Великобританії в роки Другої світової війни. З його ім’ям асоціюється ціла епоха боротьби й відчайдушного захисту своєї держави навіть залишившись віч-на-віч з нацистською Німеччиною.

Йому довелося жити в особливий час, буремні роки розквіту модернізму. Черчилль став не лише свідком, але й фактичним учасником двох світових війн і міжвоєнної нестабільності, в якій перебувала Європа.

Починав майбутній політик як журналіст видання Daily Graphic, для якого писав статті, присвячені колоніальним війнам. Свою політичну кар’єру він починав з Консервативної партії, однак досить швидко розчарувався в “торі”, і як депутат вперше був обраний від Ліберальної партії в 1906 році.

Ліберали теж не виправдали очікувань Черчилля і він повертається до Консервативної партії в 1924. Проте “торі” зазнають на виборах поразки, що, разом із низкою політичних скандалів, робить його зовсім не популярним політиком в Британії.

Однак з початком війни Вінстону Черчиллю було доручено керівництво військово-морським міністерством, а вже 10 травня 1940 року, коли німецькі танки, оітнувши лінію Мажіно, вдерлися у Францію, Черчилль замінив Чемберлена на посаді британського прем’єра. Однак це не було підняття на політичний Олімп, а початок найбільших для Британії випробувань і справжній екзамен для політиків.

Він кардинально змінив політику попереднього керівництва, змобілізувавши всі сили жителів туманного Альбіону на відчайдушну боротьбу з ворогом. Коли Франція ганебно капітулювала, а Європу заполонили нацистські окупанти, Великобританія залишилася єдиною державою, що вела активну боротьбу від початку війни і до кінця. В цей час прем’єр-міністр зазнав неабиякої критики, однак зберіг державу та зробив з Англії своєрідний форпост опору й притулок для урядів-втікачів.

У повоєнний час Черчилль прославився промовою у Фултоні, з якої фактично і розпочалася “Холодна війна”. Також був одним із творців Північноатлантичного альянсу – західної опори від проникнення комунізму в демократичні держави.

Сьогодні Вінстона Черчилля згадують не лише як автора численних цитат, але й в контексті порівняння якості політичних еліт минулого і сьогодення. В 2019-му вже не можливо приховувати катастрофічну ситуацію, коли західні політики буквально не спроможні вистояти перед сучасними викликами, хоча їх попередники переживали значно буремніші часи, зберігаючи суверенітет за будь-яких обставин.