5-те листопада відоме як “день Гая Фокса”. Цього дня 1605 року частина англійських католиків намагалася підірвати британський парламент з метою вбивства короля Якова І, прихильного до протестантів, за сприяння якого була перекладена Біблія на англійську мову.
За планом змовників, 5 листопада британський парламент мав злетіти в повітря. Це міг бути один з найвідоміших терористичних актів з приголомшливими наслідками – вбивством короля, депутатів і суддів, а також повалення існуючого режиму з домінуванням парламенту та відновлення абсолютної монархії.
Томас Персі, один із змовників, зумів орендувати приміщення, що знаходилося прямо під парламентом, де планувалося закласти вибухівку. В цій операції Гай Фокс не був ані лідером, ані планувальником, але йому було доручено вирішальну місію – підпалити гніт для детонації пороху. Опісля він мав втекти до інших змовників у Ворикшир. Саме з цього графства, за планом, мало розпочатися католицьке повстання та захоплення влади.
Ідея була грандіозною, а план продуманим. Однак серед змовників стався витік інформації, який поставив хрест на всій операції. За офіційною інформацією, це була помилка самих терористів, які хотіли врятувати одного лорда-католика та надіслали йому листа з попередженням не йти на засідання парламенту. Він не довго думаючи, показав листа державному секретареві, а той – королю. Змова була викрита, а Гай Фокс заарештований, коли перебував у кімнаті з порохом. Під час допитів він назвав імена своїх спільників і всі вони були страчені в січні наступного року.
Сьогодні “День Гая Фокса” британці відзначають досить символічно – святковим салютом. Це своєрідний спомин про ту фатальну змову, який раніше святкувався як «День подяки за порятунок».
Однак з ім’ям горе-терориста в наші дні асоціюються не скільки події 1605 року, стільки однойменна маска, яка стала символом різних антиурядових протестів лівого спрямування. Анархісти, соціалісти та інші радикальні антисистемні угрупування використовують цей атрибут як символ спротиву порядку і, звичайно, протидії капіталістичній системі.
Їх зірковим часом стали протести в багатьох містах, що мали назву “Захопи Волл-стріт” у 2011 році. Тоді переважно ліва молодь широко використовувала маску із стилізованим зображенням обличчя Гая Фокса. Її появі і популярності вони завдячували такому ж лівому коміксу 1980-х років «V — означає вендетта» Алана Мура та однойменній стрічці. Це своєрідна ода анархізму, яка переосмислює явище антиурядового тероризму й прославляє “антисистемних месників”.
Така романтизація злочинів знайшла неабияку популярність у бунтівної молоді, а посилання на терориста XVII століття міцно закріпилося за сучасними анархістами. Однак сьогодні вже можна з впевненістю стверджувати, що це не просто збіг обставин, але певне викриття реальних методів крайніх лівих, які не цураються реального насильства на шляху до своєї мети.