1960-ті роки були переломним десятиліттям в сфері культури та ідеології. Цей час називають «культурною революцією», бо за короткий час майже ціле покоління змінило свої життєві орієнтири і цінності, промінявши традиції і світогляд своїх батьків на епохальний бунт, протест проти норм і правил.
Гасло тих часів «Sex, Drags, Rock’n’Rol» демонструвало цінності та спосіб життя, де ці три складові були єдиним цілим. Символом епохи стала група Beatles, яка 21 березня 1961 року зіграла свій перший концерт у Ліверпулі. Молоді люди (Джон Леннон, Пол Маккартні, Джордж Гаррісон та Піт Бест) мали беззаперечний талант, але направили свої сили і творчість в абсолютно деструктивне русло.
Протягом багатьох років чотири британських музиканти не лише розважали молодь, але стали кумирами мільйонів контркультурних бунтарів та меломанів. Вони несли ідею, своєрідне послання до молодих людей, яке ми можемо чітко побачити в текстах їхніх пісень. Бітлз не були просто музикантами. Вони навіть не були лише кумирами малолітніх фанатів рок-музики. Ліверпульська четвірка (а найперше Джон Леннон) були фактично проповідниками свого часу. Вони несли в маси свій світогляд, контркультурні цінності, дух нігілізму та постмодернізму. Чого тільки вартує хіт Леннона «Imagine»: уявіть, що немає пекла і раю; уявіть, що немає власності; уявіть, що немає релігій; уявіть, що немає країн; уявіть, що всі люди живуть лише одним днем. Уявили. І вже понад 50 років намагаються реалізувати.
Сьогодні групи Beatles фізично вже не існує: частина колективу померла (Леннон, Гаррісон, Саткліфф), а Пол Маккартні ще з розпаду гурту почав сольну кар’єру. Проте їх спадщина ще довго буде заповнювати медіапростір і навіть шкільну програму. Вже сьогодні в українських підручниках (авторства Ігоря Щупака) учням пропонується лише позитивна оцінка руху хіпі (просто як молодіжної субкультури, «дітей квітів», які прагнули миру, любові і свободи; виступали проти війни та «грабіжницького і споживацького капіталізму»). Автор не наводить лівого контексту і негативних фактів буденності хіпі, натомість пропонує послухати дітям вже згадану пісню «Imagine» та всіює підручник цитатами на зразок «Усе, що тобі потрібно, це любов, гурт «Бітлз».
Культура 1960-х сьогодні набагато ближче, ніж нам здається. Сучасні політичні та культурні тенденції актуалізують питання, підняті 50 років тому. Сьогодні не прийнято критикувати відомих і успішних зірок. Джона Леннона чи Пола Маккартні згадують лише як відомих музикантів, ікон свого часу, абсолютно ігноруючи їх вклад в розтління молоді та поширення деструктивних і антизахідних ідей.