6 лютого 1911 народився Рональд Вільсон Рейган

6 лютого 2019 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

108 років тому, 6 лютого 1911, у містечку Тампіко, що на півночі штату Іллінойс, народився один з найбільш видатних президентів США – Рональд Вільсон Рейган. Саме з його ім’ям пов’язана неоконсервативна доба для американців.

За останні кілька років досвід Рональда Рейгана все частіше наводиться як приклад шоумена-політика, який досяг нечуваних вершин. Сьогодні Дональд Трамп також апелює до політики 40-го президента (навіть доповнивши його гасло «Зробимо Америку великою знову»). Рейган назавжди запам’ятається як справжній консерватор, талановитий управлінець і дипломат, християнин та виразний носій американського духу.

Він вніс неоціненний вклад у перемогу Заходу у «холодній війні», за що його систематично демонізувала радянська пропагандистська машина. Рішуча зовнішня політика республіканців на чолі з президентом підштовхнули СРСР до розпаду, а вже в 1991 році у світі залишилася одна наддержава – США. Рональд Рейган був безапеляційним противником комунізму та планової економіки. Саме він свого часу назвав Радянський Союз «імперією зла», що як ніколи раніше влучно відобразило суть тієї держави.

Свою економічну позицію майбутній президент сформулював ще на початку політичної кар’єри, коли виголосив відому промову «Спіч» 27 жовтня 1964 року: «Ми не повинні вимагати від працюючих чоловіків і жінок, щоб вони несли на своїх плечах додатковий тягар відповідальності за ту частину суспільства, яка може піклуватися про себе, але вважає за краще повністю покладатися на соціальні виплати, байдикуючи за рахунок більш свідомих громадян».

У цих словах і крилася формула процвітання, яку систематично впроваджував Рейган. Недарма, економіка 1980-х років була прозвана «рейганомікою». Зниження інфляції більш як вдвічі, створення нових робочих місць і перетворення держави на лідера в галузі високих технологій – це були закономірні результати неоконсервативного керівництва.

Рейган зробив неоціненний вклад в Західну культуру. І тут мова не просто про його акторські роботи чи голлівудський досвід. І сьогодні 40-го президента США згадують як неоконсерватора, який призупинив сексуальну революцію та контркультурні перетворення 1960-1970-х років. У часи антикомуністичних перевірок в Голлівуді Рональд Рейган проявив себе як послідовний противник лівих, які вже тоді домінували в культурі, зокрема в кінематографі. Ще в 1947 році, будучи президентом Гільдії кіноакторів, він надав показання для комісії із розслідування антиамериканської діяльності стосовно симпатиків комунізму в Голлівуді.

Рейган, як істинний консерватор, сприяв відродженню авторитету сім’ї, церкви і школи, після їх ослаблення внаслідок культурної революції 1960-х. За це його і сьогодні наводять як приклад носія і захисника вічних цінностей.

У нашій непростій реальності, де домінують економічний та моральний занепад, досвід Рональда Рейгана та його життєві принципи можуть стати не тільки прикладом, а й керівництвом до дії.