20 грудня 1803 року помер американський конгрегаціоналістський богослов Самуель Хопкінс, відомий своїми аболіціоністськими поглядами. Він говорив, що це в інтересах Сполучених Штатів і є їхнім обов’язком звільнити всіх рабів.
Самуель народився у штаті Коннектикут і був названий на честь свого дядька, який був служителем церкви у Спрінгфілді, штат Массачусетс. У 1741 році Хопкінс закінчив Єльський університет і продовжив теологічне навчання в Массачусетсі під керівництвом Джонатана Едвардса. Уже в 1742 році Самуель отримав право проповідувати, а через рік був висвячений на пастора однієї з сільських парафій у штаті Массачусетс, де служив протягом 26 років.
З 1770 року і до своєї смерті в 1803 році Самуель Хопкінс був проповідником Першої конгрегаціоналістської церкви в Ньюпорті штату Род-Айленд, крім короткого періоду британської окупації. Саме Хопкінсу разом з Джонатаном Едвардсом і Джозефом Белламі належить розробка богослів’я конгрегаціоналістської церкви Нової Англії, яку іноді називають «хопкінсіанізм». Теологія конгрегаціоналістів мала кальвіністське коріння та іноді називалася «змістовним кальвінізмом». Вона зіграла дуже важливу роль під час Другого Великого пробудження в Америці.
Спочатку Хопкінс був рабовласником, але одним з перших серед конгрегаціоналістських служителів відмовився від них. Хопкінс опублікував книгу «Діалог з приводу рабства африканців», у якій звертався до Континентального конгресу і, називаючи рабів «нашими братами і дітьми», домагався скасування рабства. Поруч з квакерами конгрегаціоналісти відкрито проповідували проти поневолення афроамериканців. Ці проповіді мали плоди, і в 1774 році було заборонено ввезення рабів до Род-Айленду, а в 1784 році законодавчо була гарантована свобода всім рабам, народженим після 1785 року.
Хопкінс пропонував, з метою євангелізації африканців, створити невелику колонію в Африці. Йому також належать книги «Дискурс про торгівлю рабами та історія африканців», «Життя і служіння Джонатана Едвардса» та ін. Теологічні твори Самуеля, хоча і викликали деякі суперечки, мали певну популярність і вплив. Його служіння здобуло визнання, і за рік до своєї смерті він отримав звання доктора богослів’я Єльського університету.
Завдяки таким проповідникам, як Самуель Хопкінс, новостворені Сполучені Штати отримали хороший християнський фундамент, який вчив американців будувати своє життя згідно з Писанням.