logo

10 грудня 1787 року народився Томас Галадет служитель і відомий освітянин

10 грудня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

10 грудня 1787 року народився Томас Галадет (Thomas Hopkins Gallaudet), християнський служитель і відомий американський освітянин, один із засновників шкіл для глухих.

Томас народився у Філадельфії штату Пенсільванія в родині нащадків французьких гугенотів. Батько Томаса Пітер Галадет був особистим секретарем президента Джорджа Вашингтона. Томас з дитинства хотів стати служителем і став молодіжним пастором на деякий час. У 14 років він зі своєю сім’єю переїхав до Хартфорду в штат Коннектикут.

Вищу освіту на теологічному факультеті Томас Галадет отримав у Єльському університеті. У 1814 році він закінчив дворічні теологічні курси в Андоверській семінарії, але на кілька запрошень на пасторську посаду дав відмову через слабке здоров’я. Його життєве покликання стало зрозумілим після зустрічі з Алісою Когсвел, дев’ятирічною донькою його сусіда, яка мала проблеми зі слухом. Прагнення допомогти їй підштовхнуло Галадета почати з нею заняття. Він вирішив дати їй освіту, почавши з того, що показував їй різні предмети, пишучи і малюючи їхні назви палицею на землі.

У той час як багато друзів Галадета стали пасторами, він знайшов для себе місце служіння вдома, займаючись з глухою дівчинкою. Незабаром кілька знайомих священиків і бізнесменів відправили його до Європу повчитися, як організовувати заняття з глухими. У Франції він зумів зустрітися з кількома католицькими священиками, які займалися освітою глухих – Рошем Сікардом, Лореном Клерком і Жаном Масом. Від них Галадет навчився мові жестів і зумів переконати Клерка поїхати з ним до Америки.

Зробивши турне Америкою, вони зуміли зібрати фінанси на заснування першої в Америці школи для глухих дітей у 1817 році, ставши піонерами американської сурдопедагогіки. Аліса Когсвел стала однією з семи перших учнів цієї школи.

У 1821 році Томас Галадет одружився з однією зі своїх колишніх учениць Софії Фоулер. У їхній родині народилися вісім дітей. Навчання глухих дітей стало справою життя Томаса. Він помер у 1851 році, але його молодший син Едвард Галадет продовжив справу батька і вже в 1864 році заснував перший коледж для глухих у Вашингтоні, протягом 46 років будучи його президентом. Через століття, у 1986 році на базі цього коледжу був створений Галадетський університет, що спеціалізується на освіті тих, хто має проблеми зі слухом. Ще один син Галадета, якого також звали Томас, став священиком єпископальної церкви, а також багато працював з глухими.