logo

9 серпня 1788 року народився Адонірам Джадсон, перший американський баптистський місіонер

9 серпня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

9 серпня 1788 року народився Адонірам Джадсон, перший американський баптистський місіонер за кордоном, місіонер у М’янмі, перекладач Біблії на м’янманську мову, укладач першого бірмансько-англійського словника.

Адонірам народився в сім’ї кальвіністів у Массачусетсі. Закінчивши коледж у Род-Айленді, Джадсон вирішує присвятити себе пастирському служінню. У 1811 році він встановлює контакти з Лондонським місіонерським товариством і за підтримки конгрегаціоналістів наступного року відпливає до Індію. Його супроводжує його молода дружина Енн Джадсон, яка вважається першою американською місіонеркою.

У Калькутті Джадсон знайомиться з відомим баптистським місіонером з Англії Вільямом Кейрі і сам приєднується до баптистської церкви. Непорозуміння з місцевою владою, яка не вітала діяльність місіонера, змусили його з дружиною перебратися до іншої країни, якою стала М’янма.

Адоніраму на момент початку служіння в цій країні було всього 25 років. Першим кроком стало вивчення м’янманської мови, і вже в 1817 році Джадсон перекладає Євангеліє від Матвія цією мовою, а в 1819 році надає перше хрещення. Переклад повної Біблії по-м’янманськи був закінчений ним у 1834 році.

За час місіонерства йому доводилося побувати в тюрмі, він втратив двох дружин і трьох дітей через малярію, але ніщо не могло його зупинити у справі благовіщення. До теперішнього часу його вважають одним із засновників вищої освіти в Бірмі через участь у створенні Янгонського університету. Син Адонірама Джадсона Едвард повернувся на батьківщину батька в США, де став баптистських проповідником.

Завдяки жертовним місіонерам, як Джадсон, Євангеліє поширювалося просторами світу, досягаючи навіть найменші народи.