26 липня 1581 року було прийнято Акт про зречення

26 липня 2018 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

26 липня 1581 року було прийнято Акт про зречення, який проголосив незалежність Північних провінцій Нідерландів від Іспанії.

Цей Акт став наслідком розвитку біблійної доктрини про легітимність правителя. У середині XVI ст. багато протестантів реформатського напрямку (французькі гугеноти у своєму анонімному творі «Захист проти тиранів» («Vindiciae contra tyrannos»), Джон Нокс в Шотландії та ін.) підкреслювали, що монарх, коли отримує владу, вступає в потрійний заповіт з Богом і народом, у якому і монарх, і народ несуть відповідальність перед Богом за свої вчинки. Як народ, який бунтує проти легітимного і праведного правителя, втрачає прихильність Бога, так і монарх, який замість доброго і праведного правління встановлює тиранію, втрачає легітимність своєї влади перед Богом і своїми підлеглими.

Такий погляд давав право народу на повстання проти свого короля, коли той порушував права і свободи народу і встановлював тиранію. Подібні погляди пізніше поділяла велика кількість протестантських поселенців в Америці, як, наприклад, засновник Пенсільванії Вільям Пенн, коли говорив, що «якщо нами не буде керувати Бог, то будуть управляти тирани». На території Великого Князівства Литовського і Речі Посполитої також існувало право на рокош – збройне повстання проти короля, коли той порушував права і свободи шляхти.

Подібних поглядів дотримувалися і повсталі Північні провінції Нідерландів, які вважали, що іспанський монарх втратив легітимність своєї влади через свою жорстоку поведінку і утискання жителів підлеглих земель. Це дало право представникам провінцій зняти з себе обов’язок виконувати колишні клятви на вірність королю, оголосити Акт зречення іспанського короля від влади в Північних провінціях Нідерландів і проголосити самоврядування з правом запрошення на трон іншого монарха. Одночасно Акт про зречення заборонив використання імені та герба іспанського короля Філіпа в діловодстві Нідерландів і на монетах. Акт про зречення мав знакову преамбулу, що базувалася на ідеях «Захисту проти тиранів» і містила перелік звинувачень проти іспанського короля, які робили його правління нелегітимною тиранією.

Вважається, що пізніше ідеї з цієї преамбули Акта про зречення були частково використані Томасом Джефферсоном при складанні Декларації незалежності США.