logo

23 липня 1584 року помер англійський протестантський друкар Джон Дей

23 липня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

23 липня 1584 року помер англійський протестантський друкар Джон Дей.

Джон спеціалізувався на друку різних протестантських видань – євангелізаційних брошур, проповідей, перекладів псалмів, але найбільшу популярність йому приніс друк у 1563 році знаменитої книги Джона Фокса «Діяння та пам’ятки» («Actes and Monuments») або інакше її називали «Книгою мучеників» («Book of Martyrs»). Це був один з кращих друкованих шедеврів свого часу. У книзі була зібрана велика кількість історій страждань протестантських віруючих через переслідування католицької церкви. Ця книга чотири рази перевидавалася ще за життя автора і дуже сильно вплинула на закріплення протестантизму в Англії та Шотландії.

Найбільше талант Джона Дея проявився під час правління короля Едварда VI, який сам був хоча і молодим, але переконаним протестантом. Ослаблення цензури дозволило Дею видавати багато протестантської літератури. Але коли до влади в країні в 1554 році прийшла католичка Марія I, друкар опинився у в’язниці.

Однак після нової зміни влади, коли королевою стала Єлизавета І, Джон Дей вийшов з в’язниці і продовжив свою друкарську діяльність. Його друкарня в Олдерсгейт вважалася однією з кращих і він отримав привілей на монопольне видання найбільш популярних англійських книг – «Абетки з малим катехізисом» («The ABC with Little Catechism») і «Повної Книги псалмів» («The Whole Booke of Psalmes») . Остання книга стала бестселером того часу і найбільш поширеним англійським Псалтирем.

За свою майстерність Джон Дей отримав звання найбільш «висококваліфікованого друкаря англійською Реформації».