7 травня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

7 травня 1848 року відбулося хрещення одного з найбільш відомих африканських проповідників і перекладачів Тійо Соги. Він став першим корінним африканцем, який був висвячений на священика і зробив переклад Біблії на мову племені коса. Йому також належить і переклад на цю мову класичного на заході твору Джона Буньяна «Подорож Пілігрима».

Першою в їхній родині до віри прийшла мати, яка віддала Тійо в школу, засновану місіонерами і в якій викладав Джон Чалмерс. Пізніше він отримав підтримку для продовження освіти в іншій місіонерській школі, але був змушений покинути її через початок «війни сокир» у 1846 році. Місіонер Вільям Гован, повертаючись додому до Шотландії, взяв з собою Тійо. Він продовжив освіту в школі у Глазго, а також був прийнятий Об’єднаною пресвітеріанською церквою.

Саме в цей час він свідомо почав сповідувати християнську віру і прийняв хрещення. Після двох років у Шотландії він повернувся до Південної Африки, щоб стати євангелістом і вчителем у місіонерській школі в містечку Чумі, яку він сам колись закінчив.

Ним були засновані кілька нових місій, одна з яких була спалена корінними жителями через її асоціації з колоніальною владою, а сам Тійо ледь не був убитий. У цей час він вибирає нейтральний серединний шлях – не підтримує ні бунтівників, ні колонізаторів. Сога повертається до Шотландії і отримує в Глазго теологічної освіту. 10 грудня 1856 року він стає першим корінним південноафриканцем, який був висвячений на священика Об’єднаною пресвітеріанською церквою.

Через два місяці він одружився з шотландкою Джанет Бернсайд, яка стала його надійною помічницею, зносячи як образу з боку білих расистів, так і нерозуміння чорного населення. У 1857 році вони повернулися до Африки і заснували місію Емгвалі серед його рідного племені Нгквіка. Там у Соги народилися семеро дітей, один з яких, Жатела Сога, став першим чорним ветеринарним хірургом у Південній Африці.

Його переклади Біблії, «Подорожі Пілігрима» Джона Буньяна і християнських гімнів на місцеву мову зробили величезний вплив на Південну Африку. Продовжуючи роботу над заснуванням нових місій, Тійо Сога помер у серпні 1871 року від туберкульозу. Багато хто вважав його першим і головним тогочасним африканським інтелектуалом, який був одним з перших християнських лідерів, хто відстоював право чорних африканців на свободу і рівність.