27 квітня 1667 року Джон Мільтон продає право на публікацію «Втраченого раю»

27 квітня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

27 квітня 1667 року Джон Мільтон продає друкарю Самуелю Сіммонсу право на публікацію поеми «Втрачений рай», одного з найвідоміших творів світової поетичної класики.

Вона була записана дочками поета, який сам повністю втратив зір у 1652 році за п’ятнадцять років до створення свого шедевра. Цікаво, що право на друк «Втраченого раю» було куплене за 5 фунтів (що на 2015 рік становило б 770 фунтів стерлінгів). За кожне нове перевидання тиражем понад 1300 копій поетові належало отримати ще 5 фунтів. Перше видання «Втраченого раю», видане Сіммонсом у 1667 році, було розпродане за 18 місяців.

Ця поема і написана через кілька років поема «Повернений рай» стали кульмінацією літературної творчості поета. Написана білим віршем поема передає біблійну історію гріхопадіння людини: спокуса Адама і Єви сатаною і їх вигнання з раю. Мільтон зумів відмінно показати, як егоїстичне прагнення свободи призвело до падіння спочатку ангела, а потім людини. У поемі «Повернений рай» Джон Мільтон передає історію духовної перемоги Ісуса Христа над гріхом і злом, що призводить до повернення втраченого раю і свободи.

Думки, висловлені Мільтоном у його творах та засновані на біблійних цінностях, збагачують як окрему людину, так і все суспільство з церквою. Серед них – «Хто володарює над собою і управляє своїми амбіціями, прагненнями та тривогами, той більше царя», «Не той є єретиком, хто згідно своєму розумінню живе за Євангелієм, а той, хто живе за вказівкою Церкви, всупереч своїй совісті і розумінню, заснованим на Святому Письмі», «Нація, яка не може керувати собою, але віддає себе в рабство власним бажанням, буде поневолена іншими господарями, яких вона не обирала, і буде служити їм не добровільно, а всупереч своїй волі» та інші.