17 березня 1780 року народився Томас Челмерс

16 березня 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

17 березня 1780 року народився Томас Челмерс, шотландський священик, який увійшов в історію як «невтомний адвокат бідних».

Томас з дитинства мав великі здібності до навчання і вже в 12-річному віці вступив до університету Сент-Ендрюс (St. Andrews), де вивчав математику і богослів’я. Свої заняття теологією він продовжив в Единбурзькому університеті. Перші лекції з богослів’я і перші проповіді Томас сказав, коли йому не було ще й 20 років. Служачи проповідником в церкві Шотландії, він з 1823 року обійняв посаду професора моральної філософії в університеті Глазго, а через п’ять років в Единбурзькому університеті. У 1835 році Томас став доктором богослів’я і віце-президентом Королівського наукового товариства Единбурга. Паралельно Томас Челмерс очолив євангелізаційний відділ церкви Шотландії, багато проповідуючи в різних церквах і закликаючи до широкого будівництва нових храмів.

Коли держава спробувала обмежити право обрання священиків всередині церкви на користь права світських патронів призначати священиків, то Челмерс очолив табір опозиції, виступаючи за збереження виборності посад усередині церкви. Коли в 1843 році держава все ж зуміла обмежити це право в державній церкві Шотландії, Томас Челмерс вийшов з цієї церкви і заснував незалежну від держави Вільну церква Шотландії.

Переживши у своєму житті євангельське навернення, Томас ревно підтримував місіонерство, відвідував будинки парафіян і допомагав бідним. При цьому він не визнавав державної підтримки, але прагнув виховати взаємодопомогу серед своїх віруючих.

Він також здобув визнання як вчений. Його наукові надбання налічують 34 томи повного зібрання творів з політекономії, моральної філософії та богослів’я. У своїх письмових роботах, а також у ході лекцій і проповідей Томас Челмерс рішуче прагнув донести Христа до кожних дверей і кожної сім’ї.

Його бажанням було побудувати безліч церковних споруд, щоб вони знаходилися близько до людей і не були переповнені, щоб кожен, хто вірує, зі своїми питаннями та проблемами потрапляв до уваги священика і отримував пастирські поради, навчання і підтримку. Ще під час перебування Челмерса в державній церкві Шотландії, він зумів відкрити близько 200 нових церков, а коли він вивів близько третини священиків і віруючих у новостворену Вільну церква Шотландії, то за лічені роки вона зуміли заснувати близько 800 церков і 500 шкіл, ставши другою за розміри конфесією в країні.

Земне життя Челмерса припинилося в 1847 році, але як спадщину свого жертовного служіння він залишив перетворену Шотландію з живою церквою, яка займала активну позицію в житті суспільства.