14 березня 1937 року вийшла енцикліка Папи Римського Пія XI, у якій він засуджував нацистський культ.
Перший конкордат католицької церкви і рейху був укладений в 1933 році, коли в Німеччині до влади прийшла партія Гітлера з метою захистити інтереси католицької церкви. Однак оскільки Гітлер тримався тільки того, що йому було корисно, то до 1937 року конкордат був розірваний. Неповага нацистів до церкви, обмеження ними католицьких шкіл і поступова ліквідація католицьких організацій насторожували Пія XI. У відповідь на дії нацистів Папа Римський видав свою енцикліку, яка таємно була передана в католицькі церкви Німеччини і читалася повсюдно на Вербну неділю.
У своєму зверненні Папа Римський зазначив складне становище тих, хто зберіг віру в Німеччині, і констатував численні порушення договору з боку нацистів. Глава римсько-католицької церкви закликав не піддаватися спробам схилити віруючих до ідолопоклонства перед культом держави і раси, називаючи ці наміри перекручення того порядку речей, який був створений Богом. Він нагадав батькам, що не дивлячись на примусовий набір в державні школи, батьки несуть відповідальність перед Богом за виховання дітей у дусі щирої віри.
Ця енцикліка була лише одним з відомих висловлювань Пія XI проти нацизму. Відомо, що в своїй промові в 1938 році він нагадав християнам, що всі вони є насінням і духовними нащадками Авраама і тому антисемітизм серед них є неприпустимим.
Багато християн постраждали за свою віру під час панування гітлерівського режиму, особливо ті, хто знаходив у собі сміливість виступати проти безбожних думок і справ нацистів. Серед них були протестанти Мартін Німелер та Дітріх Бонхофер, які не мовчали на спроби Гітлера підпорядкувати церкву державі і її антисемітизму, а також католики – єпископ Мюнстера Гален, який засудив спроби Гітлера застосовувати евтаназію для досягнення своїх нечестивих цілей. Бонхофер говорив, докоряючи в тому числі і собі, що «церква мовчала в той час, коли повинна була кричати».
Як енцикліка Пія XI, так і жертовні діяння Галена і Бонхофера, є гучним нагадуванням сьогоднішнім християнам і Церкві, які не повинні мовчати, коли твориться гріх і несправедливість, але кричати, захищаючи істину Божу і суспільний лад, побудований за Його заповідями.