logo

23 лютого 1455 року – видання першої друкованої книги

23 лютого 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

23 лютого 1455 року, на думку багатьох вчених, вважається традиційною датою видання першої друкованої книги – знаменитої Біблії Йоганна Гуттенберга.

Вона була надрукована в німецькому Майнці. Біблія названа на честь її першодрукаря, який використовував технологію набору окремо відлитих металевих букв, які можна було рухати і складати в потрібні слова. Таким чином набиралися листи тексту і потім за допомогою пресу відтискалися на пергаменті або папері. Текст же Біблії був передрукований з широко прийнятого в католицькій церкві латинського перекладу, який називався Вульгата.

Історики вважають, що Гуттенберг тоді, у 1455 році, надрукував десь близько 160-180 Біблій. До сьогоднішнього дня збереглися частково або повністю 48 примірників цього раритетного видання. Хоча Біблії Гуттенберга були ще відносно рідкісними і дорогими виданнями, все ж поширення його технології, що отримало назву «революції Гуттенберга», дозволило в рекордно короткі терміни забезпечити книгами всіх грамотних людей і посприяти поширенню наукових знань і писемності на більш широкі верстви суспільства.

Винахід Гуттенберга посприяв поширенню біблійних текстів по Європі, що допомогло дозріванню Реформації церкви в XVI столітті, коли нові технології дозволили розповсюджувати ідеї оновлення церкви згідно Божим Словом і дали можливість масово друкувати його різними європейськими мовами (а з поширенням місіонерства – мовами народів усього світу).