logo

8 лютого 1693 року заснований Коледж Вільяма і Мері

8 лютого 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wm.edu.

8 лютого 1693 року згідно з королівською хартією був заснований другий після Гарварда коледж в американських колоніях, що отримав назву на честь своїх засновників – Коледж Вільяма і Мері.

Протестантські монархи Англії король Вільям і королева Марія II тільки нещодавно зайняли англійський престол в результаті перемоги англійської Славної революції 1688 року. З метою відкриття коледжу в американській Вірджинії до них приїхав глава англіканської церкви цієї колонії священик Джеймс Блер. Його місія закінчилася успішно – він зумів отримати королівський дозвіл на заснування Коледжу Вільяма і Мері, а сам Джеймс Блер був призначений його першим президентом до кінця свого життя. Він увійшов в історію Америки, як президент коледжу з найбільшим терміном перебування на посаді, адже займав свій пост протягом півстоліття, з 1693 по 1743 роки.

Цей англіканський коледж став швидко відомий своїми випускниками, які принесли йому солідну назву – «Альма-матер Нації». Серед його випускників три президенти США – Томас Джефферсон (третій), Джеймс Монро (п’ятий) і Джон Тайлер (десятий), а також чотири верховні судді США, 16 членів Континентального конгресу і чотири випускника, які поставили свої підписи під американською Декларацією Незалежності 4 липня 1776 року. Джордж Вашингтон отримав від Коледжу Вільяма і Мері свою ліцензію геодезиста.

Коледж входить до вісімки провідних університетів США, які об’єднані в «Лігу плющ». Ця навчальна інституція першою ввела у 1736 року Кодекс честі студентів, під яким давали присягу всі абітурієнти і який вимагав від них не брехати, не красти і не шахраювати. Ця традиція поширилася і на інші американські університети і зберігається донині.

У 1776 році в Коледжі Вільяма і Мері виникли перші студентські товариства любителів грецької мови і філософії – Phi Beta Kappa. Хоча коледж створювався для підготовки англіканських служителів для Вірджинії, в 1781 році відкрилися нові факультети права і медицини, що зробило Вільям і Мері першим справжнім університетом Америки. Одна з перших будівель університету була споруджена в кінці 1690-х відомим англійським архітектором сером Христофором Реном (Sir Christopher Wren), який спроектував лондонський кафедральний собор св. Павла. До теперішнього часу ця будівля вважається найстарішою університетською будівлею в США.

Коледж Вільяма і Мері відкрив джерела знань для багатьох видатних американських діячів і сьогодні налічує близько 8,5 тис. студентів.