Рівно 10 років тому ці фото облетіли весь світ. В епоху інтернету терористи ІДІЛ документували свої злочини та поширювали задля психологічного впливу як на своїх ворогів, так і для послідовників. 15 лютого 2015 року бойовики Ісламської Держави опублікували відео зі стратою 21 християнина, котрі пішли на смерть, відмовившись зректися своєї віри.
Ця історія бере початок із активізації радикального ісламу в 2010-х та активізації ІДІЛ у Лівії та по всій Північній Африці. Очікувано, що в цьому екстремальному середовищі терористи були націлені на християнські меншини. Єгипетські копти – одна з найдавніших християнських громад світу, однак після повалення режиму Хосні Мубарака у 2011 році, радикальні ісламісти почали частіше нападати на коптські церкви.
Наприкіні 2014-початку 2015 року бойовики Ісламської Держави, які захопили Дерну на сході Лівії, здійснили кілька нападів і викрали 21 чоловіка-християнина (20 громадян Єгипту і 1 з Гани). Жоден з них не був військовим. Це були звичайними робітниками, будівельниками та електриками, котрі приїхали в Лівію на заробітки. Їхні родичі не знали, що саме сталося, доки не було опубліковане в мережі 5-хвилинне відео зі стратою викрадених.
На відео чоловіків, одягнених в помаранчеві комбінезони, бойовики виводять на пляж біля міста Сірт і змушують стати на коліна. Їм був наданий шанс прийняти іслам, але вони відмовилися від нього: з цієї причини коптська церква проголосила їх мучениками. Останні слова, що лунали з вуст полонених, були: «Господи Ісусе Христе!».
Ця страта була не лише терактом проти цивільних, але конкретним актом війни проти християнства. Терористи на відео називають полонених «людьми хреста, послідовниками ворожої єгипетської церкви», а також погрожують західним християнам, називаючи їх «хрестоносцями». Терористи вбили цих чоловіків жорстоко і демонстративно, однак копти-християни не занепали духом, але навпаки — були натхненними мужністю і стійкістю своїх братів до кінця. Ці християни не зреклися Христа, але перед лицем смерті залишилися вірними, проголошуючи ім’я Ісуса.
Релігійний фактор злочину є очевидним кожному, хто бачив його. Але тоді провідні світові медіа цього не побачили. The New York Times, The Guardian, CNN, BBC, Associated Press, Reuters, Al Jazeera у своїх перших репортажах не згадували, що жертви були християнами, але наголошували лише на політичному факторі, потребі боротьби з тероризмом і тому, що жертвами стали єгиптяни. Це була загальна лінія, яку не можливо було проігнорувати, тому висвітлення теракту спричинило обурення і критику мейнстримних медіа серед християн. Однак нічого не змінилося і реакція на теракт обмежилася висловленнями співчуття.