Про роль християн в історії скасування рабства

18 грудня 2024 р.

18 грудня 1865 року було ратифіковано Тринадцяту поправку до Конституції США, що офіційно скасувала рабство на території країни. Це був один із поворотних моментів в історії цієї країни і провідну роль в досягненні заборони рабства відіграли саме християнські спільноти.

Американські християни, які читали Боже Слово і визнавали всію людей рівними перед Богом, не могли миритися із жахливою практикою продажу, володіння та експлуатації чорношкірих рабів, яка все ще існувала в ХІХ столітті. Критику рабства можна знайти в творах засновника методизму Джона Веслі та християнського письменника Фредеріка Дугласса, який і сам втік з рабства. В авангарді аболіціонізму (руху за скасування рабства) стояли такі видатні християни як Гренвілль Шарп, Гаррієт Табмен, Леві Коффін, Генрі Гарнет та інші.

Християнський активізм за скасування рабства був багатогранним і включав просвітницьку, адвокаційну та підпільну роботу. Вони здійснювали моральний та політичний тиск на політиків, проповідували серед широких верст населення про неприпустимість рабства з точки зору Біблії, а також багато християн брали участь у створенні «Підземної залізниці» — мережі таємних маршрутів і притулків для втечі рабів до вільних штатів або Канади. Також деякі церкви (наприклад, квакери) школи для афроамериканців і підтримували економічно.

Шлях від процвітання рабства і тваринного сприйняття проданих людей до конституційного звільнення рабів був складним, довгим і проходив через тривалу й криваву війну. Переломним моментом у цій боротьбі стала Громадянська війна (1861–1865) та перемога Півночі, що дало можливість ухвалити і ратифікувати Тринадцяту поправку до Конституції США, яка звучить так:

«Ні рабство, ні примусова праця, за винятком як покарання за злочин, за який відповідна особа була належним чином засуджена, не повинні існувати у Сполучених Штатах або в будь-якому місці, що підлягає їх юрисдикції.»

В авангарді боротьбі з рабством виступали і британські християни. Наприклад, видатний євангеліст Вільям Вілберфорс очолив боротьбу за скасування работоргівлі. Він, керуючись своїми релігійними переконаннями, присвятив усе своє життя боротьбі за заборону работоргівлі і його зусилля привели до ухвалення відповідного Акту 1807 року.

Хоча історія скасування рабства прямо пов’язана із християнським активізмом і моральною основою забезпечення свободи людини, проте в тіні цієї історії залишаються й інші християни, котрі ігнорували проблему або навіть виправдовували рабство. Це були переважно священнослужителі, чия паства підтримувала рабство або володіла рабами, і які стверджували, що рабство було «Богом визначеним порядком». Але в підсумку їх позиція стала моральною ганьбою і прикладом пристосуванства.

Ця історія демонструє, наскільки важливо християнам обирати сторону справедливості та Божої волі щодо людини і її гідності, навіть коли це суперечить звичним суспільним нормам.