9 жовтня 1635 року з Массачусетса вигнали пуританина Роджера Вільямса, після чого він заснував місто Провіденс у колонії Род Айленд і першу реформовану баптистську церкву Америки.
Роджер став відомим і своєю активною боротьбою проти рабства, ставши одним з перших американських аболіціоністів. Він заохочував вивчення мови американських індіанців і намагався захищати їх права.
Народився Роджер Вільямс у Лондоні, здобув освіту в Кембриджі, де познайомився з пуританськими ідеями і захопився ними. Юнак мав особливі здібності до вивчення мов, добре володів латиною, грецькою, івритом, голландською та французькою мовами. Відомо, що він навчав голландській мові відомого англійського письменника Джона Мільтона, який, у свою чергу, вчив його івриту. Так, два відомі діячі збагачували один одного, надаючи братську взаємодопомогу. Після закінчення Кембриджу Вільямс став капеланом пуританського політика баронета Вільяма Мешама.
У 1629 році Роджер одружився з Мері Бернард і з другою хвилею паломників приплив до Америки, де став священиком у Бостоні. Вільямс виступав за невтручання держави у справи церкви і захищав право на свободу віросповідання. Він вважав англіканську церкву корумпованою і виступав за створення незалежної від неї церкви.
У 1635 році його погляди визнали такими, що суперечать офіційній позиції, і Вільямс був вигнаний з Массачусетса. Однак, це вигнання дало початок новому поселенню Провіденс та штату, який отримав назву Род-Айленд. Сам же Вільямс став засновником першої американської баптистської церкви. Завдяки своїй інтелектуальній спадщині Роджер Вільямс вважається одним з ідейних засновників північноамериканського республіканізму.