logo

5 жовтня 1703 року народився пастор-конгрегаціоналіст і проповідник Джонатан Едвардс

4 жовтня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

5 жовтня 1703 року народився пастор-конгрегаціоналіст і проповідник Джонатан Едвардс, один з лідерів першого Великого американського пробудження 1730-1740-х років.

Джонатан народився у сім’ї пастора церкви конгрегаціоналістів у місті Іст Віндсор, Коннектикут. Він був обдарованим юнаком і вже у віці 13 років вступив до Єльського університету, а закінчив його у 15. У 20-річному віці він вже став викладачем університету.

Збереглися «Резолюції» Джонатана Едвардса, які він писав для себе у віці 19-20 років, суть яких зводилася до жертовного служіння Господу у повну силу, вважаючи себе найбільшим з грішників та постійно сповідуючи свої гріхи перед Богом, намагаючись зробити все можливе, щоб принести добро своїм ближнім і прославити Бога. Ці Резолюції до сьогоднішнього дня читаються християнами і дають натхнення багатьом у служінні.

Ставши пастором-конгрегаціоналістом у Нортгемптоні, він усе намагався будувати на реформатській теології та спадщині пуритан. Едвардс став центральною фігурою у першому Великому пробудженні, вимовляючи сотні палких проповідей як у своїй церкві, так і в навколишніх містах, підводячи безліч американців до щирого покаяння.

У липні 1741 року він виголосив свою знамениту проповідь – «Грішники в руках розгніваного Бога», яка стала класикою ранньої американської літератури. Паралельно з проповідями Едвардса звучали проповіді Джорджа Уайтфілда, який мандрував по тринадцяти американських колоніях.

У 1749 році світ побачила інша книга Едвардса «Життя Девіда Брейнерда», яка стала натхненням для тисяч християнських місіонерів XIX століття. У своїй книзі Едвардс, на підставі записів у щоденнику Брейнерда, передав історію його успішного благовістя серед індіанського племені делаварів.

Джонатан Едвардс став одним із засновників і перших президентів Коледжу Нью-Джерсі, який пізніше став відомий усьому світу як Прінстонський університет.

Закінчилося життя цього видатного мужа Божого у 1758 році, коли він перебував на посаді керівника університету. Едвардс мав благословенну родину з Сарою П’ерпонт, батько якої був засновником Єльського коледжу, а мати була праправнучкою пуританина Томаса Хукера, засновника штату Коннектикут. Едвардси мали одинадцять дітей, які виховувалися у пуританській атмосфері. Їхня донька Естер Едвардс стала дружиною пресвітеріанського священика і засновника Прінстонського університету Аарона Бьора, а їх син, якого звали так само, як і батька – Аарон Бьор, став третім віце-президентом США. Віддане служіння Джонатана Едвардса мало благословенні плоди.