19 червня 1623 року народився Блез Паскаль

19 червня 2024 р.

Серед видатних вчених Нового часу було чимало християн. Деякі з них заслуговують особливої уваги, адже їх наукова діяльність тісно переплетена з особистим духовним пізнання Бога. Одним з таких був французький фізик, математик і теолог Блез Паскаль.

Майбутній вчений народився в французькому місті Клермон-Феррані. Він рано втратив матір і виховувався батьком Етьєном Паскалем. Він був місцевим суддею і захоплювався наукою та математикою. Паскаль-старший помітив талант сина до математики й природничих наук та з ранніх років розвив його здібності. 

Вже в 16 років Блез Паскаль написав просто дивовижний трактат з математики, однак його сучасник Рене Декарт не відразу повірив, що таке міг написати підліток. У 1654 році Паскаль почав листування з П'єром де Ферма на тему азартних ігор, що привело до розвитку математичної теорії ймовірностей. Це була важлива основа для майбутніх досліджень у галузі обчислень, які пізніше розвивав і Готфрід Лейбніц.

Одним з найвідоміших досягнень Паскаля у математиці є трактат про арифметичний трикутник, опублікований посмертно у 1665 році. Цей трикутник, відомий сьогодні як трикутник Паскаля та використовується в комбінаториці, алгебрі й теорії ймовірностей.

Ще більшу славу йому принесли дослідження в галузі фізики. Паскаль вивчав властивості тиску й гідростатику та сформулював принцип, який говорить, що тиск у рідині передається рівномірно в усіх напрямках. У 1648 році Паскаль провів експеримент з барометром, який продемонстрував зміну атмосферного тиску на різних висотах, що допомогло краще розуміти поведінку рідин і газів під тиском.

Сьогодні ім’я Блеза Паскаля взнають всі, хто бодай поверхнево вивчав фізику, однак не всі знають про цікавий духовний шлях науковця та особисті переживання Бога. Його наближення до християнства спочатку було пов'язане із хворобою батька, після смерті якого Блез знову відійшов від Бога. Однак 23  листопада 1654 року відбулася подія яка докорінно змінила його життя і світогляд: він пережив унікальний духовний досвід, про який написав короткий конспект, в якому йдеться про пізнання «Бога Авраама, Бога Ісака, Бога Якова, а не філософів і вчених».

Після свого другого навернення Паскаль написав багато робіт на релігійні теми, найвідомішим з яких були «Роздуми» — збірка аргументів автора щодо існування Бога та необхідності навернення. Ще одним відомим твором були «Провінційні листи» із сатиричною критикою єзуїтської казуїстики.

Одним із ключових елементів його духовних переживань є пропозиція аргументу, відомого як «Парі Паскаля». Цей аргумент використовує ймовірнісний підхід для виправдання віри в Бога, стверджуючи, що навіть якщо існування Бога неможливо довести, віра у нього є раціональною ставкою через потенційно нескінченний виграш у випадку його існування. 

Блез Паскаль вів досить аскетичне просте життя. В свої останні роки він багато хворів, однак сприймав фізичну слабкість як норму. Паскаль помер 19 серпня 1662 року, а його останніми словами були: «Нехай Бог ніколи не покидає мене».