logo

21 вересня 1461 року померла Софія Гольшанська, королева Польщі

21 вересня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

21 вересня 1461 року померла Софія Гольшанська, королева Польщі, дружина Ягайла, яка прихильно ставилася до гуситського руху, хоча сама була православної віри, прийнявши перед весіллям католицтво.

Ставши 1422 року дружиною Ягайла в 17 років, Софія стала першою, хто народила йому нащадків (адже колишні три дружини не мали дітей), поклавши початок династії Ягайловичів (Ягеллонів). Коли помер Ягайло, королеві було всього 29 років, а її синам – 10 і 7 років, але вони зуміли зберегти свій королівський статус.

Саме вона стала ініціатором першого відомого перекладу Біблії на польську мову. Переклад був зроблений капеланом королеви Анджеєм з Яшовіц, а сама книга, написана в двох частинах в 1455 р. і 1460 р. отримала назву «Біблія королеви Софії».

Відомо, що Софія з терпимістю ставилася до різних віросповідань, в тому числі і до гуситів, ідеї яких поширилися в той час в Празькому і Краківському університетах. Краківський професор Андрій Галка близько 1450 року написав вірш на честь англійського реформатора Джона Вікліфа.

Серед нащадків Софії королями стали два сина, четверо онуків і два правнуки.