Цей день 1918 року став трагічним для нашої історії, адже столицю Української Народної Республіки захопили більшовики. Трагедії передували низка битв, зокрема, відома оборона станції Крути, і придушення січневого повстання на заводі «Арсенал». Попри успіх із подоланням спроби більшовицького перевороту та затриманням ворога, армія УНР була досить демотивована, погано підготовлена й оснащена.
Наступ армії Михайла Муравйова на Київ розпочався в першій половині дня 5 лютого. На початку битви війська УНР намагалися тримати ворога від перекидання своїх сил на правий берег. Українські кулеметники біля мостів на деякий час зупинили їх, однак 6 лютого ворог зміг перетнути Дніпро по кризі та, рухаючись з півночі на південь, захопити значну частину міста аж до Хрещатика. Далі червоним вдалося зупинити опір кулеметників біля берега, використавши хімічну зброю.
Протягом чотирьох наступних днів більшовики обстрілювали Київ з артилерії, пошкодили низку будівель в центрі міста та відтіснили українських оборонців на захід. 7 лютого ворог захопив Печерськ і зайняв Києво-Печерську Лавру та фортецю. На території Лаври комуністи вчиняли безчинства, нападали й били священників і монахів. Тоді ж вони розстріляли митрополита Київського і Галицького Володимира.
Наступні два дні продовжувалися жорстокі бої, під час яких більшовики захопили більшу частину міста. Українські війська відступили до Ірпеня і далі до Житомира. Військові втрати армії УНР в тій битві були значно меншими, ніж у більшовиків, проте після здобуття Києва червоні розстріляли за різними підрахунками від 1,5 до 5 тисяч осіб. Більшість жертв — це були офіцери, чиновники УНР, які не встигли евакуюватися, інтелігенція та священники. Для комуністів вони представляли «старий порядок».
Більшовики у Києві, подібно до сучасних росіян, грабували будинки, виносили з них все, що здавалося цінним, били, ґвалтували, катували цивільних та чинили інші безчинства, які заохочував Муравйов. Окупанти облаштували штаб у Маріїнському палаці, а зовсім поруч у парку проводили розстріли.
9 лютого у день повного захоплення Києва також було підписано Брест-Литовський мирний договір між УНР та Німеччиною, в результаті якого в лічені тижні було повалено більшовицьку владу, а українсько-німецькі війська звільнили Київ 1 березня. Однак вже на початку 1919 року українська столиця знову перебувала в руках більшовиків.