8 вересня 1783 року народився Микола Фредерік Северин Грунтвіг, данський лютеранський священик, засновник народних університетів Данії

8 вересня 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

8 вересня 1783 року народився Микола (Миколай) Фредерік Северин Грунтвіг (Grundtvig), данський лютеранський священик, засновник народних університетів Данії, одна з ключових фігур данської національної історії.

Народився Микола в сім’ї пастора, навчався в Копенгагенському університеті, вивчаючи ісландську мову. Став одним із засновників данського романтизму в літературі. Зробив перший переклад на сучасну мову англосаксонського епосу “Беовульф”. У 1837 р. Микола Грунтвіг склав збірник релігійних пісень данською мовою.

З 1850 року він став парламентарем, у цей же час був священиком, а з 1861 року став єпископом лютеран Данії. Відчуваючи свою місію і відповідальність перед Богом за народ Данії, Грунтвіг прагнув до національного відродження країни через релігійно-патріотичне виховання молоді. Важлива роль у цьому відводилася заснованим Грунтвігом народним університетам, де повинна була навчатися селянська молодь. Приклад Грунтвіга з утворення народних університетів швидко поширився на Польщу та інші країни регіону.

Роботи та проповіді Грунтвіга заклали основи сучасної національної самосвідомості Данії, а заснований ним духовно-релігійний напрямок в данській церкві отримав назву «грунтвігіанство». В основі його лежала спільна участь християн у таїнствах, а також широка громадянська та релігійна свобода, яка базувалася на Слові Божому.