logo

10 жовтня 732 року франки здобули перемогу над арабами у битві при Пуатьє

10 жовтня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

В історії європейської цивілізації були переломні моменти, коли від подій і рішень короткого періоду залежав загальний вектор розвитку цілих народів. Одна з таких подій — битва при Пуатьє 10 жовтня 732 року. Тоді франки на чолі з Карлом Мартелом перемогли арабське військо Омейядського халіфату на чолі з Абдур-Рахман ібн Абдалахом та унеможливили завоювання .

Арабське завоювання розпочалося ще в VII столітті ісламським пророком Мухаммадом. Його послідовники розширили мусульманський світ на всю Північну Африку та перейшли Гібралтар. Вони перемогли Вестготське королівство в Іспанії та були готові продовжувати експансію в Європу.

Армія Омейядів була грізною силою завдяки потужній кінноті і репутації успішних завойовників. У цьому протистоянні собливо визначним став релігійний фактор. Для арабів завоювання було продовженням війни з невірними, натомість франки оборонялися як від політичного, так і релігійного мусульманського гніту. Вони прагнули захистити християнську віру і це відіграло вирішальну для згуртування і натхнення війська Карла Мартела.

Вирішальна битва відбулася в Аквітанії поблизу Пуатьє і Туру. Місцеве населення однозначно підтримувало франків, постачало продукти, оснащення і добровольців. Власне бій розпочався, коли кавалерія Омейядів пішла в наступ на лінію оборони Мартела. Ісламська кіннота мала на меті прорватися та використати на свою користь слабкі місця у франкському війську. Оборона Карла Мартела витримала всі атаки, тому противник змінив тактику. Вони вдавали відступ і намагалися виманити франків із вигідних позицій, але без успіху.

Пообіді 10 жовтня сили Омейядів ставали все більш знесиленими внаслідок невдалих атак і маневрів. Карл Мартелл скористався моментом і розпочав контрнаступ. Франкська кіннота вирішальною і дезорганізовані араби почали відступати.

За підсумками битви європейцям вдалося зупинити арабське завоювання та унеможливити поширення ісламу далі на північ. У битві загинув мусульманський лідер Кордови Абдур-Рахман, маври відступили з Галлії і вже ніколи не змогли повернутися чи становити таку серйозну загрозу для франків. Перемога Карла Мартела під Пуатьє зміцнила його лідерські позиції в Європі та проклала шлях для підйому династії Каролінгів.

Інший результат битви міг кардинально змінити всю історію людства, але тоді європейцям вдалося захистити свою віру і майбутнє цивілізації. Сучасні французи і загалом західні європейці недостатньо цінують свої минулі перемоги. Після битви при Пуатьє араби-мусульмани не змогли нав’язати іслам Франції силою, проте нині французи самі посприяли ісламізації через наївність, недостатню національну свідомість і секуляризм.